Alışveriş sepetiniz boş!

Zümrütün Nitelikleri

Zümrütün Yapısı

zümrütün özellikleri

Beril grubuna ait, cam parlaklığında ve saydam yapıda olan bu kıymetli taşa eşsiz rengini içerisindeki krom verir. Bu, onu beril ailesinden ayıran en belirgin farklılığıdır. Zira saf beril, renksizdir. Mohs skalasına göre zümrütün sertlik derecesi yedi buçuk, sekiz arasındadır. Diğer değerli taşlara göre daha yumuşak bir yapıdadır. 

Günümüzde en saf zümrütler Kolombiya’da çıkarılmaktadır. Ülkede yaklaşık 150 kadar olan maden yatakları, dünya zümrüt ihtiyacının yarısından çoğunu karşılar. Britanya Kraliyet Mücevherleri de bu coğrafyadan ihraç edilmiştir. Bu bölgeden elde edilen zümrütler, damarlar içinde kalsit ve piritler ile oluşmuştur.

Bunun yanında dünya üzerinde en çok zümrüt çıkarılan diğer yerler Avusturya, Hindistan, Avustralya, Zambiya, Zimbabve, Brezilya, Güney Afrika, Madagaskar, Hindistan, Pakistan ve Rusya’dır. Günümüzde saf zümrüt bulmak oldukça zor olmakla birlikte, çıkarılan zümrütler nadiren kusursuzdur. Bu nedenle çoğunlukla yağlanarak kusurların gizlenmesi, renginin canlandırılması sağlanır. Ancak kusurların giderilmesi adına yapılan çalışmalar oldukça zahmetlidir. Ayrıca cevherin nadir bulunması nedeniyle, sentetik zümrüt üretimi de artmıştır.

Sentetik ZümrütSentetik Zümrütler

Saf zümrüt, içinde farklı hiçbir mineral barındırmayan zümrütleri ifade eder ve çok nadir bulunurlar. Ancak zümrüt kristalleri genellikle başka mineraller ve lekeler içerdiklerinden saf zümrüt bulmak oldukça zordur. Bu durum, sentetik zümrütlere olan ilgiyi artırmış ve ticari endişelerle sentetik zümrüt üretimi de yaygınlaşmıştır.