Alışveriş sepetiniz boş!

Zümrüt Satın Alırken...

Zümrütle İlgili İpuçlarıZümrüt hakkında ipuçları

Saf zümrütler doğada çok nadir bulunur. Yaygın olarak “zümrüt” adı altında satılan mücevherler, çoğunlukla zümrütün sentetik türleridir.

Günümüzde zümrütler, laboratuvar ortamında da üretilebilir. Orijinal zümrütlerde, taşın kendine özgü izleri ve bir kirliliği vardır. Zümrütte bu iz ve damarlar, diğer değerli taşlara nazaran daha da yoğundur. Ayrıca, taşın içerdiği yeşilin tonları da taşın her yerinde aynı yoğunlukta değildir. Çok şeffaf ve renk dağılımı eşit olan taşlar, gerçek zümrüt olmayabilir.

Zümrüt, kırılgan yapıya sahip bir değerli taştır. Bu nedenle sert darbelerden dikkatlice korunmalıdır. Taş darbe alırsa, üzerinde kırık ve çatlaklar oluşabilir. Bu durumda, pürüzlerin giderilmesi için taşın bitkisel bir yağ ile yağlanması önerilir.

Zümrüt hakkında az bilinenler

Zümrüt mücevherlerin, diğer mücevher ve takılara temasetmeden, ayrı bir yerde saklanması gerekir. Aksi durumda, zümrüt takılarınız zarar görebilir.

Zümrüt mücevherler, gümüş kullanılarak monte edilmiş ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır.

Zümrüt takıların ten ile teması sağlanmalıdır. Zümrüt tene temas etmediği sürece taşın düzenleyici enerjilerinden faydalanmak zorlaşabilir. 

Kaliteli zümrüdü ayırt etmek uzmanlık işidir. Eski ustaların güneşli bir günde öğleden bir saat kadar önce fazla sayıda zümrüde bakarak arasından değerli olanları seçtikleri bilinmektedir.

zümrüt hakkında kısa bilgiler

Zümrütün Bakımı

Zümrüt mücevherler, ultrasonik yıkama ve buharla temizleme yöntemleri ile kesinlikle temizlenmemelidir. Mücevherlerin, ılık ve sabunlu su ile yıkanması önerilir. Ayrıca, güçlü deterjanlar ile kuvvetlice fırçalanması, taşa büyük zarar verebilir.