Alışveriş sepetiniz boş!

Zümrüt Nedir?

Zümrüt: Efsanelerin Taşı

Mücevher dünyasında pırlantadan sonra en çok kıymet verilen taş zümrüttür. İlk keşfinden bu yana olağanüstü rengi ile insanoğlunu büyüleyen bu taş, zaman içerisinde yeşilin bir çeşidine de adını vermiştir. En değerli zümrütler, koyu yeşil olanlardır. En kaliteli yeşile sahip olan zümrütler, elmaslardan bile daha pahalı olabilir. Bunun yanında taş doğada sarı yeşil, mavi yeşil ve hatta sarı renkli olarak da bulunabilir.

Zümrüt NedirZümrüt adının kökeni, “yeşil taş” anlamına gelen Yunanca "smaragdos", Latince “esmeralda” sözcüklerine dayanır. Yüzyıllardır insanoğlunun hayatındadır. Zengin yeşilinde sakladığı davetkar güzelliğiyle tarih boyunca büyük itibar görmüştür.

Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü, yakınında bulunan diğer değerli taşlara göre daha düşük olan zümrüt, bu nedenle çok parıltılı bir görünüme sahip değildir. Zümrütü bu kadar değerli kılan, yoğunluk ve derinliğe sahip karakteristik rengidir. Zümrütteki yeşilin en kıymetli özelliği; doğada bulunan bütün yeşil tonlarını içermesidir. Işığa bağlı olarak en açık yeşilden en koyu olanına kadar tüm yeşil tonlarına sahip tek taştır. Yeşilin hayal edilebilecek en müthiş, en göz alıcı halidir.

Mücevherlerde yaygın olarak pırlanta ile birlikte kullanılır. Başta yüzük, küpe, kolye olmak üzere gerdanlık, bileklik gibi tüm takı formlarında yer bulur. Daha düşük kalitedeki zümrütler ise sentetik taşlarla birlikte altın ve gümüş takılarda kullanılır.

Asırlardır mücevher olarak kullanılan zümrütün rengi, damarları ve parlaklığı gibi karakteristik özellikleri ona değer biçilmesinde önemli rol oynar. Zümrüt, renkli taşlar arasında Türkiye’de en çok tercih edilen taştır.