Alışveriş sepetiniz boş!

Zümrüt Kesim ve Özellikleri

Zümrüt Kesim Nedir?

Zümrüt kesimZümrüt, mücevhere dönüşürken pırlanta ve elmas gibi birçok farklı şekilde kesilebilir. Ancak sertlik derecesi bu değerli taşlardan daha düşük olan zümrütün kesimi, bu taşlara göre biraz daha zordur. Bu nedenle kesim ustaları, zümrüte özel bir kesim biçimi geliştirmişlerdir.

Bunun yanında, her değerli taşın biricik güzelliğini ortaya çıkaracak bir kesim modeli vardır. Zümrütün eşsiz renklerini ve taşı benzerlerinden ayrı kılan özelliklerini en güzel şekilde gösterecek olan kesim stili, günümüzde artık taşın adı ile anılan “zümrüt kesim”dir.

Zümrüt Kesimin Özellikleri

Zümrüt kesim, taşın temizliğini, renk özelliklerini ve sağlamlığını destekleyen ve en fazla tercih edilen modeldir. Bu model, kenarları yuvarlatılmış dikdörtgen şeklindedir. En üstteki tabla kısmı geniş şekilde kesilmiş taşın, kademeli olarak kesilmiş ve merdiven basamaklarını andıran geniş düzlemsel fasetleri vardır. Basamaklı kesim olarak da bilinen bu kesim çok eski zamanlardan beri mücevherlerde kullanılır. Simetrisi ve iç ışığıyla özellikle kolyelerde tercih edilir.

Yüzüklerde ise uzun dikdörtgen modeller kısa parmaklı elleri, kareye yakın dikdörtgen kesimler ise uzun parmaklı elleri daha zarif gösterir.

Zümrüt taşının tüm güzelliğini ortaya çıkartan bu kesim, taşıdığı aristokratik zarafet ile artık bir klasik haline gelmiştir.