Alışveriş sepetiniz boş!

Zümrüt Diye Bilinen Taşlar

Zümrüt Olarak Bilinen Değerli Taşlar

Günümüzde zümrüt olarak adlandırılan, zümrüt gibi görünen ama özünde farklı olan birçok değerli taş vardır.  Mesela Ural Zümrütü aslında Grenada, Brezilya Zümrütü aslında Yeşil Turmalin, Cape Zümrütü Prehnit, Akşam Zümrütü ise Peridot’tur.

Bu tür zümrütlerin özgül ağırlıkları ve refraktiv indeksleri (maddenin ışığı geçirgenliği) gerçek zümrütlere göre biraz daha düşüktür.

                                 zümrüt olarak bilinen değerli taşlar

 

Ural Zümrütü (Grena)

ural zümrütü grena

Başkalaşmış kayaçlarda ve bazı yerli kayaçlarda bulunan doğal silikat grubudur. Alüminyum silikat ile kalsiyum, magnezyum, demir, manganez vb. madenlerden birinin birleşmesinden oluşmuştur ve çeşitli renklerde bulunabilir. Ural Zümrütü olarak bilinen  ise yeşil rengidir.

Almanca’da “Granat”, İngilizce’de “Garnet”, Fransızca’da “Grenot” olarak tanımlanır ve Türkçe’de de tüm bu isimlerle bilinir. Bu taşa halk arasında, “Nar taşı” ve “Süleyman taşı” da denir. 

Cape Zümrütü (Prehnit)

cape zümrütü prehnit

Prehnit, soluk yeşil ile gri arasında değişen renklerde, camsı silikat mineralidir. Magmatik kayalardaki damar ve boşluklarda, başkalaşmış kireç taşlarında çoğunlukla zeolitlerle birlikte bulunurlar. En belirgin özelliği sahip olduğu yeşil tonudur. 6-6,5 sertlik derecesine sahiptir.

Elde edildiği başlıca yerler İtalya, Fransa, İskoçya ve ABD’de New Jersey’dir. Bazı temiz örnekleri traşlanarak değerli taş olarak kullanılır. Bunlara Cape Zümrütü denir.
 

Akşam Zümrütü (Peridot)

akşam zümrütü peridot zebetcet

Peridot, halk arasında Zebercet veya Yılan Taşı olarak da bilinir. Doğada, sarımsı ve yeşilimsi mineraller olarak bulunur. Eski çağlarda en çok Mısır’da kullanıldığı bilinmektedir. Taşın Türkçe’de Zebercet olarak adlandırılmasının nedeni ise, ilk Kızıldeniz’deki Zebercet adasında bulunmuş olmasıdır.

Doğada tek renk olarak bulunan nadir değerli taşlardan biri olan Zebercet, Mısır medeniyetinde büyük öneme sahiptir. Hatta bazı tarihçilere göre Kleopatra’nın meşhur Zümrüt koleksiyonundaki taşlar aslında Peridot yani Zebercettir. Peridot takan kişilere hep şans, başarı ve güzellik vaat etmiştir. Romalılar ise taşın Zümrüt’e benzeyen rengi sebebiyle ona “Akşam Zümrütü”  ismini vermişlerdir.

Brezilya Zümrütü (Turmalin)

brezilya zümrütü turmalin

Turmalin, doğada gökkuşağının hemen hemen her renginde bulunabilen bir değerli taş türüdür. Bu nedenle çeşitli kaynaklarda “gökkuşağı taşı” olarak da geçer. Fakat en yaygın kullanılan tonları kırmızı ve yeşildir. Brezilya Zümrütü olarak bilinen türü ise Yeşil Turmalin’dir.

Turmalin taşı kolaylıkla Zümrüt  ve Yakut ile karıştırılabilecek kadar güzel ve eşsiz renklere sahiptir. Taşın bir tanesi, bir diğerinin içerdiği tonun tamamen aynısına sahip değildir. Bu nedenle tarih boyunca Turmalin’in sihirli olduğuna ve takan kimseleri kötü etkilerden koruduğuna inanılmıştır.  Bunun yanında taş, uyum ve dengenin simgesi olarak bilinir. Taşın, manevi huzur verdiği ve kişinin kendisiyle barışmasını sağladığına inanılır.