Alışveriş sepetiniz boş!

Yüzük Ölçüsü Alırken Dikkat!

Online alışveriş yaparken hemen herkese “acaba” dedirten, bir türlü emin olunamayan yüzük ölçüsü nasıl alınmalı? En doğru ölçüyü bulmak için nelere dikkat edilmeli? Sizin için hazırladığımız ipuçları için…

İnternetten yüzük siparişi verirken, kadın erkek hemen herkes yüzük ölçüsü konusunda biraz tedirgin davranıyor. İlk kez sipariş verenler “yüzük ölçümü en kolay ve hızlı şekilde nasıl öğrenirim?” derdine düşerken, deneyimli alışverişçiler ise emin olmakta zorlanıyor. Dolayısıyla, online alışverişlerde yüzük ölçüsü konusu zaman zaman bir soruna dönüşebiliyor. Ancak işin kolayı var…

Takıfoni’nin yüzük ölçüsü alma rehberi ile yüzük ölçünüzü birkaç adımda kolayca öğrenebilir ve gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz. İşte yüzük ölçüsü alırken size yardımcı olacak çeşitli yöntemler ve ipuçları…

yüzük ölçüsü alma
Yüzük çapına göre yüzük ölçüsü alma

Sipariş verdiğiniz yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağınızda daha önce kullandığınız bir yüzük varsa, bu yüzüğü yatay olarak bir zemine yerleştirip yüzüğün çapını ölçün.

Yani, yatay konumdayken yüzüğün en geniş iki noktası arasındaki uzunluğu ölçün.

Cetveldeki değeri milimetre cinsinden okuyun.

Ve aşağıdaki tabloda bu değere karşılık gelen yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.


Yüzük çevresine göre yüzük ölçüsü alma 

Bu yöntemde yüzük ölçüsü adım adım şöyle hesaplanır; 

yüzük ölçüsü

Birinci Adım: Öncelikle yüzüğü takmayı düşündüğünüz parmağınızın çevresini ölçmek için bir parça ip ya da benzeri bir nesne alın.

İkinci Adım: İpi parmağınıza sarın ve ipin iki ucunun birleştiği yeri bir kalemle işaretleyin.

Üçüncü Adım: Milimetre (mm) ölçüsü olan bir cetvel bulun ve ip üzerinde işaretlediğiniz yerler arasında kalan uzunluğu ölçün. Bu değer parmağınızın çevresinin uzunluğunu verecektir.

Dördüncü Adım: Aşağıda yer alan tabloda parmak çevrenize göre belirlenmiş olan yüzük ölçüsünü görebilirsiniz.


Profesyonel ölçümle Yüzük Ölçüsü Alma 

yüzük ölçüsü malafa

Yukarıda kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu iki yöntem dışında, en yakın kuyumcuda profesyonel ölçüm yaptırarak da yüzük ölçünüzü bulabilirsiniz.

Kuyumcularda bulunan ve yüzük numarasının belirlenmesi için kullanılan “malafa” adlı alet, yüzüğü takacağınız parmağınızın en doğru ölçüsünü size verecektir.

Ayrıca bu yöntemin hata payı, diğer iki yönteme göre çok daha azdır.

Örnek: Yüzük iç çapı için elde ettiğiniz değer 18mm ise, yüzük ölçünüz 17 demektir. Online cetvel için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.
 

yüzüm ölçüsü tablosu

Herkese gönül rahatlığıyla mutlu alışverişler!