Alışveriş sepetiniz boş!

Yemen Akiği Yüzükler Neden Kıymetlidir?

Akik taşının en değerli türlerinden biri olarak kabul edilen Yemen Akiği’nin özellikleri nelerdir? Yemen Akiği taşıyan yüzükler neden çok kıymetlidir? İşte takı dünyasının gizemli taşının manevi değeri…

Takı ve aksesuar dünyasının en sevilen ve çok geniş bir kullanım alanına sahip taşlarından biri olan Akik, birçok türü olan özel bir taş. Agate, Achat veya “Ölümsüz Taş” olarak da bilinen Akik’in, son dönemde en çok tercih edilen çeşitlerinden biri de şüphesiz Yemen Akiği. Kadın takılarındna ziyade erkek yüzüklerini süsleyen bu taş, beylerin de favorisi…

Yemen Akiği’nin Özellikleri

yemen akiğinin özellikleri

Yemen Akiği’nin, kızıl akik ve kahverengi akik olmak üzere yaygın olarak iki çeşidi bulunur. Her iki türde de, taşın üzerinde bir merkezden etrafa dalga dalga yayılan renk geçişleri vardır. Beyaz damarları andıran bu geçişler, taşı diğer akiklerden ayıran en temel özelliktir. Ayrıca Yemen akiği, yarı şeffaf bir taştır ve ışıla buluştuğunda renk tonları göze çok daha açık olarak görünür. Özellikle kızıl Yemen Akiği’nde bu geçişler daha fazla göze çarpar.

Yemen akiği, İslami inanışta oldukça önemli değerler atfedilen bir taştır. Özellikle de, Hz.Muhammed’in mühür olarak kullandığı yüzüğün akikten yapılmış olması taşın manevi değerini arttırır. Bunun yanında, yemen akiği yüzük takmanın, bereket getirdiğine, kişiye güzellik ve bolluk vereceğine inanılır. Ayrıca taşın kişiye manevi güç kattığı, sahibini koruduğu düşünülür.

Tembelliği, miskinliği, fakirliği yok ettiğine inanılan Yemen Akiği ile ilgili, çeşitli kaynaklarda yer alan mucizeler de bulunur. Bu mucizelere inanmak, kişinin inanışlarına göre değişse de, Yemen Akiği’nin hem çok özel hem de günümüzün en çok tercih edilen kıymetli taşlarından biridir.