Alışveriş sepetiniz boş!

Yazın Takı Alerjisine Dikkat!

Yaz sıcaklarının iyiden iyiye kendini göstermeye başladığı şu günlerde, alerji yapan takılara dikkat etmekte fayda var. Zira, terlemeyle birlikte etkisi giderek artan alerjiler, cildimizde kalıcı izler bırakabilir…

Hanımlar dikkat! Güzelliğimize güzellik katan, bazıları vazgeçilmezimiz olan takılarımız, şu sıcak yaz günlerinde sağlığımıza zarar veren birer etkene dönüşebilir. Artan ısı ve nem oranıyla birlikte takıların içerisindeki kimi maddeler, çeşitli cilt lekelerine ve kalıcı izlere neden olabilir.

takı alerjisi

Hangi Takılar Alerjik Etki Gösterir?

Has altın takılar ve gümüş takılar, alerjik etki göstermeyen sağlıklı metaller içerir. Bu nedenle gerçek altın ve gümüş takılar genellikle cildinize zarar vermez. Ancak içerisinde nikel oranı fazla olan belli karışımlarla elde edilmiş metal takılar alerjiye neden olabilir. Bilhassa sahte kaplamalar, orijinal çelik olmayan ve nikel ağırlıklı metaller içeren takılar uzun süre vücuda temas ettiğinde kaçınılmaz olarak cilde zarar verebilir.

Takı Alerjisi Nasıl Olur?

Alerjik etki gösteren takılar genellikle vücuda temas ettiğinde kaşıntı, deride döküntü ve kaşıntılı kabarcıklar ortaya çıkar. Hatta bazı durumlarda, deri su toplar ve içi sıvı dolu baloncuklar oluşabilir. Zaman içerisinde bu döküntü ve kabarmış cilt, terlemenin ve nemin de etkisiyle daha büyük ölçekli yaralara dönüşebilir.

Takı Alerjisine Karşı Ne Yapmalı?

> Bu gibi durumlarda, özellikle yaz günlerinde gerçek altın ve gümüş takılar tercih edilebilir. Çünkü bilhassa altının ve genel olarak gümüşün, alerji yapma olasılığı oldukça düşüktür.

Nikel karışımı içeren takılar, olabildiğince az kullanılmalı. Bu tür takılarınızı sadece gün içerisinde kullanabilir, eve geldiğinizde hızlıca bu takıları çıkartabilir ve cildinizi dinlendirebilirsiniz.

Takılarınızın alerji yaptığını fark ettiğinizde, onları bir süre kullanmayın. Bolca nemlendirici kremle cildinize bakım uygulayın.

Ancak alerji yaptığı halde yine de vazgeçemediğiniz ve takmaktan kendinizi alıkoyamadığınız takılarınız varsa, bu takılarınızın cildiniz ile temasını en az indirmeye çalışın. Bu noktada, takılarınızın cildinize temas eden kısımlarını, şeffaf ojelerle cilalayabilir ve teması en aza indirebilirsiniz.