Alışveriş sepetiniz boş!

Yakut Taşının Özellikleri

Yakutun Kimyası

Yeryüzünün en eski ve en değerli taşlarından biri olan Yakut, kırmızı bir taştır. Bunun yanında kırmızının çeşitli tonlarında olabilir. Koyu kırmızıdan pembe ve eflatuna, kahverengiden kızıl tonlarına kadar geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Yakuta kırmızı rengini veren ise içerdiği krom elementidir.

Mohs Sertlik Skalası’na göre sertlik derecesi 9’dur ve elmastan sonra yeryüzünde bulunan en sert mineraldir.

yakutun özellikleriYakut taşının, en kıymetli ve en parlak rengi ise güvercin kanı kırmızısı” adı verilen renktir.

Yakut, dünyanın birçok yerinde volkanik ve başkalaşım kayalarında ya da alüvyon tortularında aşınmış çakıllar olarak bulunur. Yüzyıllar boyunca dünyanın başlıca yakut kaynağı Burma’daki madenler olmuştur. Burma’nın yanı sıra önemli yakut kaynakları; Tayland, Madagaskar, Sri Lanka, Hindistan, Vietnam ve Mozambik’te bulunmaktadır.

Dünya üzerinde en kaliteli yakutlar Myanmar- Burma'dan çıkarılır. Burada çıkarılan yakutların çoğu kahverengimsi kırmızı bir renge sahiptir. Hem renk hem de karat ağırlığı olarak yeryüzünün en iyi yakutları dünyaya buradan ihraç edilir. Bunun yanında Vietnam’ın Çin sınırında pembeye yakın renkli, Tayland’da koyu kahve tonlarında, Siyam’dan derin ve koyu bir kırmızı içeren, Sri Lanka’da ise ateş kırmızısına sahip yakut cevherleri çıkarılmaktadır.

Hindistan, Rusya, Avustralya, Norveç ve ABD-Kuzey Carolina'dan çıkarılan yakutlar ise çoğunlukla koyu renktedir. 

yıldız yakut

1960′larda Afrika’daki maden araştırmalarında Kenya ve Tanzaya topraklarında da yakut bulunmuş ancak Asya’dan çıkarılan yakuta göre içerisinde daha çok yabancı kalıntı olduğu ve kalitesinin daha düşük olduğu saptanmıştır.

Yakut çeşitleri arasında en ilgi çekici olanı “yıldız yakut” olarak adlandırılan bir doğa harikasıdır. 

Yıldız yakuta bu ismin verilmesinin nedeni ise, üzerinde adeta mucizevi şekilde oluşmuş şekildir. Titanyum dioksit (rutil) kalıntılarının bileşimi sonucu taşın ortasında oluşmuş altı kollu bir yıldız görüntüsüdür. Yıldız yakutlar oldukça ender bulunur ve değerleri yıldızlarının parlaklığı ile ölçülür.