Alışveriş sepetiniz boş!

Vav Harfinin Sırrı Nedir?

Kolyeden bilekliğe, küpeden yüzüğe hemen her takı türünde karşımıza çıkan Vav harfi ne anlama gelir? Estetik duruşu ile özel, aynı anda birden fazla anlam taşıyan Vav harfinin sırrı nedir? Meraklısı için derledik…

Takı dünyasının ilham aldığı en özel figürlerden biri olan Vav harfi, yaygın olarak Arap alfabesinin 26. harfi olarak biliniyor. Osmanlıca, İbranice ve Fars dilinde de yer bulan bu özel harf, sadece bir harf olmanın çok ötesinde anlamlar taşıyor.

vav harfinin sırrıVav Harfinin Manası

Estetik duruşu ile yüzyıllardır Hat sanatçılarının da gözdesi olan Vav, aynı zamanda Hat sanatının yazılması en zor harflerden biridir. Vav harfi ilk bakışta, anne karnındaki bir bebeğin duruşunu simgeler.

Bunun yanında, Ebcet hesabına göre “altı” anlamına gelir. İnançlı insanın altı Amentüsü (Amentü, Türkçe’de inanmak, iman etmek anlamına gelir), kainatın altı yaradılış hikayesi gibi ayrıcalıklı bir noktaya işaret eder altı. Bu nedenle Vav, kainatın da simgesi sayılır.

Vav, yüce yaratıcının tekliği, yaratılanın çokluğu anlamlarını da taşır. İslam alimlerine göre Tasavvuf’ta 66 sayısı, Allah kelimesinin karşılığıdır. Günümüzde de kullanımı oldukça yaygın olan; birbirine kenetlenmiş iki Vav harfi, yüce yaratıcıyı temsil eder. Vav’ın birliğin ve dirliğin simgesi olması da buradan gelir.

Tüm bunların yanında, secdeye eğilmiş bir insan sureti de Vav’da gizlenen anlamlardandır. Başını eğen, kulluğunu unutmayan insanın farklı bir temsilidir.

Aynı anda birden fazla derin manayı üzerinde taşıyan, çok özel bir harf Vav. Günümüzde yeniden keşfedilen, anlamı ve manevi gücü ile insanı da derinden etkileyen bir harf. Takı dünyasının da yeni gözdesi…