Alışveriş sepetiniz boş!

Takıda Mine İşi Nedir?

Rengarenk takılara, capcanlı modellere hayat veren asıl unsur olarak, takı tasarımında kullanılan mine tekniği nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Takı meraklıları için derledik…

Takı süslemesindeki tarihi asırlar öncesine uzanan mine, basit olarak aslında bir süsleme yönetimdir.  Takıya renk ve canlılık veren süslemeler günümüzde genellikle mine ile yapılır. Özellikle nazar boncuklu, kelebekli ve üzerine figürler işlenebilen takılarda karşımıza çıkar…

mineli kolyeMine Nedir?

Günümüzde çok yaygın biçimde kullanılan mine, altın, gümüş ya da bakır gibi metallerin yüzeylerinin sert ve parlak bir cam katmanla kaplanmasıdır. Basit olarak bu şekilde tanımlanabilecek yöntemle, takılarda hem daha parlak hem de daha canlı görünüm sağlanır. Eski Mısır’dan bu yana bilinen bu teknik, yüzyıllardır resim ve heykel sanatında,   minyatürde ve çok çeşitli el sanatların kullanmaktadır.

Mine Nasıl Uygulanır? mineli yüzük

Bilinen en zarif bezeme biçimlerinden biri olan mine,  cam tozu ve çeşitli kimyasal maddelerin,  istenen rengi verecek metal oksitleriyle karıştırılıp ısıtılmasıyla elde edilir. Bu ısıtma işlemi ise sıcak fırınlarda özel bir yöntemler yapılır. Elde edilen karışım soğuduktan sonra, dövülür ve toz haline dönüştürülür.  Daha sonra mine tozu, kaplayacağı metalin üzerine dökülür ve fırınlanır. Sıcak fırında eriyen mine, metal yüzeyle kaynaşır ve o bilinen güzel camsı görüntüsüne kavuşur. Bu yöntem Sıcak Mine olarak bilinir. Bir diğer mine yöntemi ise Soğuk Minedir. Soğuk minede, boya ve dondurucu maddeler karışımı direkt kuru metal yüzeye uygulanır. Uygulamada enjektör veya özel boya fırçaları kullanılır. Yüzeye yapışma etkisi ile süslenmesi gereken alan mine ile kaplanmış olur. Herhangi bir ısıtma işlemi yapılmaz.

Mineli Takılar

Yüzeyleri mineyle süsleme ve bezeme işi, yaygın olarak mine işi olarak anılır. Bu işlem büyük bir ustalık ve özen gerektirir çünkü mine,  camsı doğası nedeniyle çok kolay kırılabilir. Mücevher ve kuyumculuk sektörünün vazgeçilmez süsleme aracı olan mine, takı severlerin de sevdiği bir yöntemdir.  Mine ile süslenmiş kolye, küpe ve yüzükler, kadınların sevdiği takılar arasından üst sıralardadır.