Alışveriş sepetiniz boş!

Takı Dünyasının Bilgesi: Kaplumbağalar

Doğadan ilham alan tasarımcıların hayat verdiği kaplumbağalı takıların kullanımı her geçen gün artıyor. Peki dünyanın en yaşlı canlısı, takı dünyasında ne anlama geliyor? Sizin için derledik…

Kaplumbağalar, büyük küçük hemen herkesin hayatında bir kez karşılaştığı ve yine hemen herkesin sevdiği belki de en tatlı sürüngenler. Renkleri, vücut yapıları, meşhur yavaşlıkları ile ünlü bu canlılar, bilinen özellikleri yanında pek çok ilginç özelliğe sahip. Son yıllarda evcilleştirilebilen türleriyle evlerimize de konuk olan kaplumbağalar, doğadan ilham alan takıların da favorilerinden biri. Peki, popülaritesi giderek artan kaplumbağalar, neyi simgeliyor dersiniz?

kaplumbağa takıları

İç bilgelik, Sabır ve Uyum...

Öncelikle, dünyanın en yaşlı canlılarından biri olan kaplumbağalar, yeryüzünün en eski sahiplerinden biri sayılıyor. Ve tam da bu nedenle, iç bilgeliği simgeliyor. Kaplumbağa figürü taşıyan bir takı, bilgeliği, deneyimi ve derin bir birikimi sembolize ediyor.

Bunun yanında kaplumbağa simgesi, koruyuculuğun da bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Bu anlam, kaplumbağanın, onu dış tehlikelerden koruyan sert kabuğundan ilham alıyor.

Bu yaşlı bilgenin simgelediği bir diğer şey ise, sabır. Yavaşlığı ve ağır hareketleri ile masallara, çizgi filmlere konu olmuş kaplumbağaların bu özellikleri, aslında bir anlamda sabrı da beraberinde getiriyor.

Günümüzde, artık yakın çevremizde pek rastlamadığımız; tosbağa, tosbik  gibi sevimli isimlerle hep hayatımızın içinde tuttuğumuz bu sevdiğimiz canlılar, artık takı dünyasında da hatırı sayılır bir yere sahip.