Alışveriş sepetiniz boş!

Şimdi En Moda Koruyucu Fatma'nın Eli

Birkaç yıl önce takı dünyasına büyük bir hızla giren ve bir anda hemen her yaştan kadının en sevdiği sembollerden biri olan Fatma’nın Eli, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini aldı bile. Peki, nedir Fatma’nın Eli ve neden bu kadar anlamlıdır? Takı meraklıları için derledik…

fatmanın eli nedir

Sadece takı dünyasında değil; çanta, tişört, dekoratif eşyalar gibi birçok tasarım ürününü süsleyen Fatma’nın Eli, gücünü efsanevi hikayesinden alan çok özel bir sembol olarak öne çıkıyor. Uzun yıllardır hikayesi bilinse ve özel bir işaret olarak çeşitli süslemelerde kullanılsa da, şüphesiz en meşhur günlerini son dönemde yaşıyor.

Fatma’nın Eli: Güç ve Bereket

Arapça’da Hamse Eli, (Hamse beş anlamına geliyor) Musevilik’te Miryam’ın Eli olarak bilinen Fatma’nın Eli, İslamiyet ve Musevilik’te büyük kıymet gören önemli bir figür. Bunun yanında sembol,  Kuzey Afrika’da da çok değer görüyor. Güç, bereket ve dayanıklılığı temsil eden bu Fatma’nın Eli, günümüzde nazara karşı koruyucu özelliği ile de oldukça ilgi görüyor.

Fatma’nın Eli’nin Hikayesi

Günümüze kadar anlamını ve tılsımını koruyan Fatma’nın Eli’nin hikayesi, Hz.Ali’nin eşi Hz. Fatma’nın yaşadığı bir olaya dayanıyor. Hikayeye göre, bir gün mutfakta helva kavururken eşi H. Ali’yi genç ve güzel bir odalıkla (kadın köle) gören Hz.Fatma, pişen helvaya elini daldırır. Ancak hiçbir şey olmaz ve helvayı kavurmaya devam eder. O günden sonra, Hz.Fatma’nın elinin kutsallığına ve gücüne inanılıyor. Onun eliyle her güçlüğün üstesinden gelineceğine dair bu inanç, günümüze kadar geliyor ve etkisini sürdürüyor.