Alışveriş sepetiniz boş!

Sahte Gümüş Nasıl Anlaşılır?

gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır

Satın aldığınız gümüş takıların gerçek gümüş olduğunu nasıl anlarsınız? Orijinal gümüşü, sahte olanlardan kolayca nasıl ayırt edebilirsiniz? İşte gümüş konusunda yardımcı olacak minik ipuçları…

Yüzyıllardır süs eşyalarından çatal bıçak gibi mutfak eşyalarına, paradan takı ve aksesuara kadar geniş bir alanda kullanılan gümüş, hem sağlıklı hem de kıymetli bir madendir. Aynı zamanda bilinen en sağlıklı maddelerden biridir ve güçlü bir antibakteriyeldir. Bu denli kıymet görmesinin nedenlerinden biri de şifa veren bu özelliğidir.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Hali hazırda kullandığımız gümüş takı ve aksesuarların gerçek gümüşten yapıldığını anlamamıza yardımcı olacak öncelikli şey, takının üzerindeki ayar bilgisidir. Takı üretiminde yaygın olarak, dünya çapında “Sterlin Silver” olarak bilinen 925 ayar gümüş kullanılır. Türkiye’de takılar genellikle bu ayarda üretilir. Üzerinde ayar bilgisi olan gümüşün orijinal olduğundan emin olabilirsiniz.

sahte gümüş nasıl anlaşılır

Bunun yanında, orijinal gümüş takılar mutlaka kararır. Gümüş doğası gereği kararan bir maddedir. Doğada bolca bulunan kükürt nedeniyle kararması kaçınılmazdır. Ancak bunu geciktirmek de sizin elinizdedir. Hava ile temasını en aza indirerek; takılarınızı kullandıktan sonra bir kutuya koyarak hatta bir bezle sildikten sonra kutularına koyarak kararmayı geciktirebilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen kararma söz konusu oluyorsa, takınız orijinal gümüş olmayabilir.

Ve son olarak, her madenin kendine has bir özgül ağırlığı vardır. Sahte takılar genellikle daha hafiftir. Elinize aldığınızda belli bir ağırlık hissetmezsiniz. Oysa gümüşten işlenmiş bir takı, maddenin özgül ağırlığını taşır ve hissedilir. Bu da ayırt edici bir nokta olabilir.

Takıfoni’de yer alan gümüş takıların çoğu 925 ayar, bir kısmı ise 999 ayar gümüş olup, hepsi orjinaldir. İçiniz rahat şekilde mutlu alışverişler dileriz.