Alışveriş sepetiniz boş!

Renkli Altınlar

Altın Renkleri

renkli altınlarAltının rengi sarıdır ve doğal haliyle çok yumuşaktır. Bu nedenle bakır, gümüş gibi diğer elementlerle karıştırılarak sertliği arttırılır. Ancak altın farklı element ve alaşımlarla karıştırıldığında doğal renginden uzaklaşır, ortaya farklı renkler çıkar.

Bunun yanında renginin değişmesi, altının değerinde herhangi bir artış ya da azalmaya neden olmaz. Mesela, 14 ayar altın bir takı, ister sarı iste beyaz ister kırmızı olsun 14 ayar saf altın içerir.  

Altının rengi genel olarak, iki faktörle belirlenir. Birincisi karışıma dahil olacak alaşımın tipi. Diğeri ise her bir metal alaşımın yüzdesi. Mesela; tamamlayıcı metali gümüş ağırlıklı ise yeşil altın, çinko ise sarı altın, nikel ve platin ise beyaz altın, bakır ise kırmızı altın tonlarında renkler ortaya çıkar.

Sarı altınYeşil-Sarı Altın

Altının doğal rengi ile renkli alaşımların kattığı zengin ışıltının birleşmesiyle oluşur. Kırmızı tonlu bakır veya yeşil tona çalan gümüş, en yaygın kullanılan alaşımlardır. Genellikle 14 ve daha düşük ayarda olur.beyaz altınBeyaz Altın

24 ve 22 ayar hariç tüm ayarlar için uygulanabilir. Altının yanı sıra diğer metal olarak nikel ve platin kullanılır. Beyaz altın, altının sarı renginin baskısından dolayı sarımsı beyaz olarak çıkar, daha sonra cila ve rodyum ile kaplanmasıyla tam beyaz renk ortaya çıkar. Gümüşsü beyaz bir görünüme sahiptir.

 

Kırmızı-Pembe Altın

24 ayar hariç tüm ayarlar için uygulanabilir. Altının yanında diğer metal olarak bakır ya da özel pembe, kırmızı alaşımlar kullanılır.