Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlantanın Özellikleri

pirlantanın özellikleri

Pırlanta Hangi Özelliklere Sahiptir?

1. Pırlanta, elmasın "brilliant" adı verilen özel kesilmiş biçimidir.

Pırlanta, doğada bulunduğu haliyle aslında bir elmastır. Elmasın “Brilliant” adı verilen özel kesilmiş biçimidir. Ancak tüm elmaslar pırlantaya dönüşmez. Bir elmasın pırlanta haline getirilebilmesi için yeterli derinliğe sahip olması gerekir. Derinliği az ise pırlanta olarak kesilemez ve elmas olarak kullanılır. Elmas, doğada oldukça nadir bulunur. Pırlantanın kesimi sırasında elmas, orijinal ağırlığının neredeyse yarısını kaybeder.

2. Pırlanta, bilinen en değerli taştır.

Bilinen en değerli taştır. 4C Standartları olarak bilinen kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity) ve karat ağırlığı (carat weight) ise pırlantanın değerini belirleyen temel özelliklerdir. Pırlanta taşının kesiminden rengine, karat ağırlığından berraklığına kadar tüm özellikler bir araya geldiğinde, pırlantanın asıl değeri ve kalitesi ortaya çıkar.

3. Pırlanta ne kadar renksizse, o kadar değerlidir.

Genellikle renksiz görünen pırlantalar, aslında çeşitli renk tonlarına sahiptirler. Bir pırlanta koyu sarıdan parlak beyaza doğru giden renk tayfı içerisinde değerlendirilir. Pırlanta, her bir harfin bir renk tonunu simgelediği ve “D”den “Z”ye kadar uzanan harflere göre sınıflandırılır. Taş ne kadar renksiz ise o kadar değerlidir.

4. Her pırlanta, benzersizdir.

Çıplak gözle bakıldığında aynı gibi görünse de hiçbir pırlanta bir diğerine benzemez. Kendine özgü özellikler taşıyan her bir pırlanta, içerisinde karakteristik izler taşır. Bu izlerin sayısı, rengi, yapısı ve büyüklüğü taşın doğallığını gösterir. Bu izler ışığın yansımasını ve taşın ışıltısını etkilediğinden ne kadar az olursa taş o kadar değer kazanır.

5. Pırlantanın, insan eliyle yapılandırılan tek özelliği kesimdir.

Pırlantanın insan eliyle yapılandırılan tek özelliği kesimidir. Kesim ne kadar iyiyse pırlantanın ışığı yansıtma gücü ve değeri bir o kadar artar.