Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlantanın Kesimi Neden Önemli?

Pırlanta Kesim Kalitesi

Bir pırlantayı, diğer tüm taşlardan ayıran en önemli özelliği şüphesiz ışıltı ve karakterize parlaklığıdır. Bu ışıltıyı sağlayan en önemli etken ise, insan yeteneğine bağlı kesim işlemidir. Pırlantanın kesim ustalığı, bir sanat olarak da nitelendirilir.

Pırlanta kesimi çok önemlidir çünkü ideal ölçülerde iyi kesilmiş bir pırlantada ışık, bir fasetten diğerine çok iyi yansır. Ve pırlantanın üst yüzeyinde yer alan tabla fasetinden dışarı çıkarken en iyi parlaklık ve pırlantanın kendine özgü ateşli parıltısı oluşur.

İdeal kesilmiş bir pırlantada üç tip ışık görülebilir olmalıdır:

> Parlaklık: Fasetlerden yansıyan toplam ışık.

> Parıltı: Pırlantanın parlaklığı ve ışık dağılımının bir kombinasyonu olarak içinde hareket etmesi / ışıldaması.

> Dispersiyon: Pırlantanın içindeki gökkuşağı efekti ya da ateş görünümü.

kalp pırlanta

Pırlantada Kesimin Üç Ögesi:

1. Kesim Derecesi

Pırlantanın şekli veya ana hatları ile pırlantadaki faset düzeninin modeli olarak tanımlanabilir. Kesim derecesi belirlenirken taşın boyutları, simetrisi gibi kesim ölçüleri incelenir. Genellikle birbirini tam açıyla kesen 57 fasetten oluşan pırlantanın, taç ve külah açısı, tabla ve külah ucu, taç yüksekliği ve külah derinliği ideal aralıklarda olmalıdır. Standart bir külahın ölçüsü yüzde 43 ile yüzde 45 arasında değişir. Bu yüzde oranları ise kemerin milimetrik ölçüsünün yüzde 100 olduğu varsayılarak verilmiş ortalama değerlerdir.

2. Kesim Derinliği

Pırlanta kesiminin fazla sığ veya fazla derin olması, ışığın yansıtılamadan külahtan kaçmasına ve parlaklığın azalarak taşın daha mat görünmesine neden olur.    

Eğer pırlantanın kesimi çok derin ise (yüzde 45,5 ve üstü ) pırlanta karanlık görünür. Çünkü ışığın büyük kısmı külahtan geçerek kaybolur, geri yansıma oranı çok azdır. Bu tip taşlara yaygın olarak “ölü taş” denir. Pırlantanın külahının çok alçak kesilmesi durumunda (yüzde 42 ve altı) da kemer, pırlantanın içine bir halka görünümüyle yansır. Bu beyaz halkaya literatürde “balık gözü efekti” adı verilir ve bu görünüm gözü rahatsız eder.

3. Pırlanta Yüzeyi

Cila kalitesi yani pırlanta yüzeyinin düzgünlüğüdür. Yüzeyin pürüzlü veya düşük kalitede olması, pırlantanın parlaklığını ve dolayısıyla değerini azaltır.