Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlantanın Bölümleri

Pırlantayı Oluşturan Bölümler

Bütünlüklü bir tek parça görünümünde olan mücevher için kesilmiş pırlanta, Taç, Kemer ve Külah olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Taç

Pırlantanın üst kısmıdır. İdeal kesim bir pırlantanın taç bölümünde 33 faset (yüzey) bulunur. Taçtaki fasetlerin sayısı fazla olduğu için bu kısım pırlantanın en parlak bölümüdür. Pırlantanın herhangi bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansır ve dağılarak bu bölümden yayılır. Taç, ışığın renk tayfına bölünmesini ve eşsiz ışıltılar saçmasını sağlayan bölümdür. Pırlantanın geneline göre en beyaz görünen kısımdır.

Kemer

Taç bölümü ile külah bölümünü arasında adeta kemer gibi duran kısımdır. Pırlantanın çapının da belirlendiği alandır. Bunun yanında kemer kalınlığı pırlantanın parlaklığını etkiler. Mesela kalın kemerli bir pırlanta daha mat görünür; ince kemerli bir pırlanta ise mıhlamaya (taşın, altın gümüş gibi metallere yerleştirilme işlemi) karşı dayanıksızdır. Kemer, pırlantayı sağlam tutan önemli bir bölümdür. Bu kısım doğal, cilalı ya da fasetli olabilir.

Külah

Kemerin altında bulunan kısma ise Külah denir. Pırlantanın külah bölümünde 24 faset bulunur. Pırlantanın hayati önem taşıyan kısmı olarak kabul edilir. Zira pırlantaya taçtan giren ışığın pırlantanın içinden kırılarak tekrar taçtan çıkmasını sağlayan bölüm külahtır. O nedenle külahın kesim derinliği, pırlantanın bütününü etkiler.

pırlantanın bölümleri

 

Pırlantada Ne, Nedir?

Pırlantada Çap: Pırlantanın çapı, kemerin bir uçtan diğer bir uca kadar olan ölçüsü ile belirlenir.

Pırlantada Derinlik: Derinlik, pırlantanın taç yüzeyinden külah ucuna kadar olan yüksekliğidir.

Tabla: Pırlantanın taç bölümünde bulunan en üst ve en geniş yüzeyi.

Bezel: Taç çevresindeki uçurtma şekline benzeyen faset

Yıldız yüzü: Taç bölümünde, üçgen yıldız biçimindeki faset

Kemer üstü: Kemerin hemen üstünde, taç çevresinde yayılan faset

Külah yüzü: Kemerin altında yer alan, uzun sivri bir uçurtma görünümündeki yüzey.

Külah üstü: Kemerin altında, kemerden külah ucuna doğru bir üçgen görüntüsü oluşturan faset.

Külah ucu: Taşın en alttaki fasetidir. Çıplak gözle görülmeyen külah ucu, ideal kabul edilir.