Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Temizliği

Pırlantanın Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Pırlanta, doğası itibarıyla yeryüzünde bulunan en sert maddelerden biridir. Her ne kadar çizilmeye, ısıya ve darbelere karşı diğer taşlara göre daha dayanıklı olsa da zarar görebilir. Bu nedenle, pırlantanın hem maddi değerini hem de hak ettiği mucizevi ışıltısını korumak ve düzenli bir şekilde temizlemek önemlidir.

Pırlantanın korunması

pırlanta temizliğiPırlanta takıların korunması için, aslında birkaç konuda dikkatli olmak yeterli. Mesela, taşın sert zemine çarpmasına ya da darbe almasına neden olacak uğraşlarla meşgul olurken takılmaması, egzersiz, bulaşık yıkama vs. gibi gündelik işler yaparken kullanılmaması, işin en zor kısmını kendiliğinden çözüyor.

Bunun yanında, parfüm, deodorant, çamaşır suyu, saç spreyi ya da çeşitli makyaj ürünleri, pırlantanın yüzey kısmında çeşitli gölgelenmelere ve taşın mat görünmesine neden olabileceğinden taşın bu gibi etkenlerden uzak tutulması gerekiyor.

Elbette zaman içerisinde oluşan izler ve doğal kirlenmeler kaçınılmaz. Bu durumda taşın düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Bunun içinse birden fazla yöntem bulunuyor. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği ve takılarına eski ışıltısını kazandırabileceği yöntemlerden birkaçı:

Profesyonel Bakım

Uzmanlar tarafından önerilen başlıca yöntem, profesyonel bakımdır. Takıyı, onu en iyi tanıyan profesyonel ellere teslim etmek zarar görmesini de en aza indirir. Ayrıca bu yöntem sadece taşın değil mücevherin ömrünü de uzatır. Zira, takı üzerindeki tırnakların eğilmesi, gevşemesi gibi ufak bakımlar da bu yöntemle yapılmış olur.

Mücevher Temizleme Sıvısı ile Bakım

Herhangi markanın bir mücevher temizleme sıvısının satın alınması ve üzerinde yazan talimatların yerine getirilmesiyle kolayca uygulanabilir yöntemdir.

Pırlanta bakımıYumuşak Sıvı Deterjanla Bakım

Mücevherin, yumuşak sıvı deterjanla köpürtülmüş küçük bir kabın içinde bekletilmesi ve ardından yumuşak bir dış fırçası ile nazikçe fırçalanması ile bu yöntem uygulanabilir. Ardından mücevherin bir süzgeç üzerine konularak ılık su ile durulanması ve yumuşak bir bez ile kurulanması önerilir.

Ev Tipi Amonyakla Bakım

Bu temizleme şeklinde mücevherin, soğuk su ve ev tipi amonyakla yarı yarıya dolu küçük bir kabın içinde 30 dakika bekletilmesi ve ardından yumuşak bir fırça ile nazikçe ovulması önerilir. Fırçalama işleminin tamamlanması sonrası tekrar aynı suya batırılan takı, sudan çıkarılıp yumuşak bir havlu ile kurulanarak eski parıltısına kavuşmuş olur.