Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Sertifikaları

Pırlanta Sertifikası ve Global Sertifikalar

Genel olarak bir pırlanta takıda, iki tür sertifikadan söz edilebilir. Bunlardan birincisi, ürünü satan mağazanın kendi tecrübesine veya isteğine bağlı olarak hazırladığı, kontrol sistemi ve dolayısıyla bağlayıcılığı olmayan Mücevher Sertifikası’dır. Bir diğeri ve daha önemlisi ise Taş Sertifikası’dır.

Taş sertifikası, doğrudan pırlanta ile ilgilidir ve bu alanda uzun yıllar boyunca yapılmış çalışmalar sonrası uluslararası bazı standartlara göre hazırlanır. Pırlanta sertifikaları, bağımsız taşbilim laboratuvarlarında gemologların (taşbilimcilerin) pırlanta üzerinde çeşitli teknik araçlarla yaptıkları çalışmaların derecelendirme raporlarıdır.

Pırlanta sertifikası neyi gösterir?

Bir pırlanta sertifikası, pırlantanın orijinalliği ve kalitesi belirlenirken kullanılan 4 C Standartları ile pırlanta taş arasındaki uyumluluğu gösterir. Pırlantanın karat ağırlığı, kesim, renk ve berraklık gibi özelliklerini, bu standartlara göre değerlendirir ve raporlar. Bir nevi, pırlantanın kimlik belgesi gibidir.

Bir pırlanta sertifikasında bulunan bilgiler şöyledir:

Pırlanta sertifikası neyi gösterir

Tarih: Sertifikanın verildiği tarih bilgisi yer alır. Sertifika tarihinin çok eski olmaması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Çünkü taş, sertifikalandırıldıktan sonraki uzun süre içerisinde zarar görmüş olabilir.

Rapor Numarası: Rapora, uluslararası kuruluş tarafından verilen numaradır. 

Şekil ve Kesim Biçimi: Pırlantanın, hangi şekilde olduğunu ve kesim biçimini tarif eder. Örneğin; Damla kesim

Karat Ağırlığı: Taşın karat bazında ağırlığını gösterir. Örneğin; 1.00 ct

Berraklık ve Renk: Taşın berraklık ve renk skalasına göre belirlenen özelliklerini gösterir.

Kesim Derecesi: Taşın kesim kalitesini gösterir. Taşı Zayıf ve Mükemmel (Fair-Excellent) aralığındaki değerlerden biriyle tanımlar.

Bunların yanında sertifikada taşın büyüklü ölçüleri ile birlikte cilalanma kalitesi ve simetrisi ile ilgili yapılan değerlendirme bilgileri de yer alır. Kimi sertifikalarda, taşın külah genişliği, derinliği ve külah çapı gibi bilgilere de yer verilir.

Pırlanta sertifikaları, tüketici ve satışı yapan firma arasındaki güven ilişkisinin de önemli bir parçasıdır. Çünkü sertifikanın hazırlandığı uluslararası derecelendirme kuruluşu, hem tüketiciden hem de satıcı firmadan bağımsızdır. Bu belge, tüketiciye taşın özellikleri konusunda garanti sağlarken satıcının da ürüne olan güveninin garantisidir.

Uluslararası Pırlanta Sertifikaları

Dünyada birçok gemoloji enstitüsü tarafından pırlanta sertifikası verilir. Ancak bu alanda özellikle itibar gören kurumlar sayılıdır. Uluslararası düzeyde kabul gören başlıca sertifikalar şöyledir:

GIA - Amerika Gemoloji Enstitüsü

Amerikan Gemoloji Enstitüsü, 1931 yılında kurulan bağımsız, sivil bir örgüttür. Gemoloji (Kıymetli Taş Bilimi) dalında dünyanın önde gelen otoritesi olarak kabul edilmektedir. GIA, 1950′lerin başında kesim, berraklık, karat ve ağırlıktan oluşan 4C Standartları’nı oluşturmuş, 1953 yılında ise bugün dünyanın hemen her profesyonel kuyumcusu tarafından tanınan Uluslararası Pırlanta Not Sistemini kurmuştur.

EGL - Avrupa Gemoloji Laboratuvarı

EGL (European Gemological Laboratory) Avrupa Gemoloji Laboratuarı, 1973 yılında Guy Margel tarafından Antwerp’te (Belçika) kurulmuştur. Gemoloji eğitimini 1960’lı yıllarda ABD’de alan Bay Margel, iki yıl sonra New York’a dönerek orada Amerika şubesini açmıştır. Şimdilerde EGL, Güney Afrika, Paris, Londra, Tel Aviv, Seul, İstanbul ve Hindistan’daki laboratuvarlarıyla neredeyse evrensel bir oluşum haline gelmiştir.

EGL’nin belirtilmiş görevi, pırlanta derecelendirme yöntemine başvurarak ve uluslararası arenada kabul görmüş standartlara bağlı kalan sertifikaları kullanarak, varsayımı pırlanta alımı sürecinin dışına çıkarmaktır. EGL pırlanta herhangi bir satış kuruluşundan bağımsızdır. Daha çok pırlanta toptancıları, perakendecileri, üreticileri ve pırlanta zanaatkarlarıyla iş yapar. Ek olarak, EGL Gemoloji Okulu aracılığıyla eğitim hizmeti de sağlamaktadır.

EGL’nin esas fonksiyonları, pırlantaları derecelendirmesi ve Dünya Çapında Pırlanta Derecelendirme Sertifikası vermesidir. Bu sertifika, pırlantaların karat ağırlığını (carat), renk derecesini (color), berraklık derecesini (clarity), ölçülerini ve fiziksel özelliklerini kayıt altına alır. Eğer istenirse, derecelendirilmiş pırlantalar mühürlenmiş bir pakette geri gönderilirler. Açılmamış mühür, müşteriye, içindeki pırlantanın sertifikadaki ile uyumlu olduğuna dair garanti verir.

IGI– Uluslararası Gemoloji Enstitüsü

IGI (International Gemological Institute), pırlantaların derecelendirilmesine ve kuyumcuların eğitiminin devam ettirilmesine adanmış dünya çapındaki enstitülerden biridir. 

AGSL - Amerika Gemoloji Derneği Laboratuvarları

1966 yılından bu yana faaliyet gösteren kurum, Amerika Gemoloji Derneği içerisindeki bir oluşumdur. Pırlantanın kesim, renk ve berraklığı gibi konularda, kendi standartlarını geliştirmiştir.

HRD (Hoge Raad voor Diamant) - Pırlanta Üst Kurulu

IDL - Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı 

ULUSLARARASI PIRLANTA SERTİFİKALARINDAN ÖRNEKLER

Uluslararası Gemoloji Enstitüsü sertifikasıGIA Pırlanta sertifikası

 

Avrupa Gemoloji Laboratuvarı sertifikası

Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı sertifikası
AGSL Uluslararası Pırlanta SertifikasıHRD Uluslararası Pırlanta Sertifikası