Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Pırlanta Seçimi

Pırlanta, yüzyıllardır hayatımızda olan, bilinen en eski değerli taşlardan biri. Günümüzün ise en gözde mücevheri. Ancak tüm bunlara rağmen hakkında az şey biliniyor. Özellikle satın alma ve seçim aşamasında, bu konudaki bilgi yetersizliği daha belirgin hale geliyor.

Peki, pırlanta seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte bazı ipuçları:

Pırlanta seçimi kesimPırlanta Kesimi

Her pırlantanın karakteristik bir ışıltısı ve parıltısı vardır. İyi kesilmiş bir pırlanta her zaman diğerlerinden daha güzel görünür. Kötü ve özensiz kesilmiş pırlantalar ise daha mat ve donuk görünür, ışığın sızdığı bölgelerde karanlık bir görünüm oluşabilir.

Bu nedenle, pırlanta seçerken en iyi kesim oranlarına sahip olan taş tercih edilmelidir. İyi kesim oranları, pırlantada fiyatı da arttıran önemli bir unsurdur.

 

Pırlanta Rengi

pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli

Pırlantada, öncelikli olarak ilgi çeken unsur ışıltı olduğundan renk ikinci planda kalır. Renksiz gibi görünen pırlantaların gerçek rengi, yan yana koyulduklarında daha belirgin olarak izlenebilir. Bunun yanında, pırlanta büyüdükçe rengi daha da anlaşılır hale gelir. Bu nedenle pırlantanın büyüklüğü ile renk ilişkisini göz önünde tutmak gerekebilir. Renk skalasına göre G ve H veya I ve J arasındaki beyaz tonu farkı, insan gözü tarafından çok dikkatli incelenmediği sürece ayırt edilemez. Ancak  aralarında kayda değer bir fiyat farkı vardır. Bu nedenle pırlantanın hangi renk grubunda yer aldığı doğru şekilde tespit edilmelidir

.

pırlanta seçimi berraklıkPırlanta Berraklığı

Pırlanta, çıplak gözle bakıldığında görülemeyecek bazı küçük kusurlara sahip olabilir. Bazı modellerde bu kusurlar, mıhlama esnasında tırnaklara gizlenebilir. Ancak taşın boyutu arttıkça, kusurları görünür kılan fasetlerin büyüklüğü de atacağından, berraklık kalitesinin önemi artar. Bu da pırlantanın kesim şeklini önemli hale getirir. Örneğin zümrüt ya da baget şeklinde kesilmiş bir pırlantada, berraklık derecesinin de yüksek olması gerekir.

 

pırlanta seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerPırlanta Karat Ağırlığı

Pırlantada karat ağırlığı, kesim kalitesi ve külah çapı ile birlikte değerlendirilmelidir. Karat ağırlığı yüksek ve dolayısıyla daha pahalı bir pırlantanın, iyi kesilmiş ve en iyi ışıltıyı sağlayan olduğu düşünülmemelidir. Tüm bu kriterler birlikte ele alınarak tercih yapılmalıdır. Bunun yanında karat ağırlığındaki minik değişiklikler bile fiyatlara büyük rakamlar olarak yansıyabilir. Bu nedenle karat ağırlığı ve fiyat arasındaki dengeye dikkat etmek, karlı bir alışveriş sağlayabilir.