Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Nedir?

Pırlanta ve Özellikleri

pırlanta nedir

Pırlanta, mücevher dünyasının en kıymetli madeni “elmas”ın, kusursuz şekilde kesilmiş, en ışıltılı formudur. Aslı itibarıyla bilinen en sert değerli taş olan elmas yapısındadır. Elmasın, özel bir ustalık gerektiren ve İngilizce’de “Brillant” olarak bilinen 57 fasetli özel kesimine ise “Pırlanta” denir. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Ve bu fasetler, birbirini tam açıyla keserler.

Fethedilemez...

İngilizce’de “diamond” sözcüğünü karşılayan elmas, Yunan dilinde "fethedilemez" anlamına gelen “adamas” kelimesinden türetilmiştir. Bu anlam, elmasın Mohs ölçeğine göre 10 olan sertlik derecesiyle de yakından ilişkilidir. Zira, bir elmas doğada var olan en sert mineraldir ve başka hiçbir madde tarafından kesilemez. Bir elması sadece bir diğer elmas kesebilir. Bu yanıyla elmas, bilimsel özelliklerini adında taşır.

Dünyanın oluşumuyla birlikte yeryüzünün derin katmanlarında kendi oluşum süreci de başlayan elmas, dünyanın en kadim taşı olarak bilinir. Milyarlarca yıl öncesinde su, yüksek ısı ve yoğun basınç gibi doğal güçlerin karbonu kristalize etmesiyle, yani mucizevi bir şekilde oluşmuştur. Yüzyıllar içerisinde de büyük güçlüklerle yüzeye çıkartılmıştır. Bugün, yeryüzünün üst katmanlarına ulaşabilen kısım, aslında madenin küçük bir bölümüdür.

Sonsuzluğun ve aşkın simgesi...

Elmasın oluşumu ve insanla buluşması oldukça zorlu bir serüvendir. Tüm bu serüvenin insana verdiği en kıymetli hediye ise Pırlanta’dır. Usta ellerde şekillendirilmiş pırlanta, ışığı tüm yüzeyleriyle kabul eder ve hızla etrafa yansıtır. Gökkuşağının tüm renklerini yansıtarak doğanın ışıkla dansını simgeler. Uzun geçmişi ve dayanıklı yapısıyla sonsuzluğun bir parçası olarak kabul edilir.

pırlanta nedir


Yüzyıllarca karanlıkta kalan ve ışığı tanımayan pırlanta, elmasın ışıkla buluşmasının sonsuz kutlamasıdır.

Günümüzde de kalıcı olması arzu edilen her şey, eşsiz parıltısı ve göz kamaştıran ışıltısı eşliğinde pırlanta ile kutlanır.