Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Neden Çok Kıymetli?

Pırlanta Kıymetli;

Çünkü fethedilemez...

pırlanta neden kıymetli?Doğada bulunduğu haliyle aslında bir elmas olan pırlanta, elmasın tüm özelliklerini taşır. Dünyanın en sert mineralidir. 10 sertlik derecesiyle başka hiçbir madde tarafından kesilemez. Bir elması ancak başka bir elmas kesebilir. İngilizcesi “diamond” olan elmas, Yunanca’da "fethedilemez" anlamına gelen “adamas” kelimesini karşılar.

Çünkü eşsizdir…

Hiçbir pırlanta bir diğerine benzemez. Oluşum koşulları her elmasta farklı izler ve etkiler bırakır. Bu nedenle her pırlanta eşsiz kabul edilir. Sadece bu yapısı değil, kendine özgü kıvılcımlı ışıltısı da pırlantayı eşsiz kılar. Her elmas, bu ışıltının en iyi şekilde oluşmasını sağlayacak oran ve ölçülerde, pırlantada mükemmel ışıltıyı elde etmek için kesilir. Bu ışıltı başka hiçbir maddeden elde edilemez.

Çünkü anlam yüklüdür…

İlk keşfinden bu yana insanlar için mutlaka bir duygu ya da anlam taşımıştır. Eski Yunan’da elmasların, gökyüzünden düşen yıldız parçaları ya da tanrıların gözyaşları olduğuna inanılmıştır. Orta Asya’da korkunç pırlanta neden bu kadar değerli?yaratıklar tarafından korunan, ulaşılması imkansız bir vadinin elmaslarla yapılmış halılarla kaplı olduğu efsaneleşmiştir. Roma’da ise elmasın kötülükleri savuşturduğuna inanılmış, tılsım olarak kullanılmıştır. Fransa’da bir dönem sadece kralların sahip olabileceği bir değer kabul edilmiş, Hindistan’da ise hastalıktan koruyucu bir muska olarak görülmüştür. Oluşumu ve güzelliği ile insanoğlunu her dönem hayrete düşüren bu kıymetli taş, sağlamlığı ve gücü ile de sonsuza kadar yaşayacak taşlardan biri olarak kabul edilir. Bu nedenle kalıcı olması istenen her güzel an, pırlanta ile süslenir.

Çünkü hep modadır…

Elmas, tüm zamanların en popüler taşlarından biridir. 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximillian’ın, nişanlısı Burgonya Düşesi Mary’ye elmas bir yüzük hediye etmesinden bu yana, modası hiç geçmemiştir. Günümüzde özellikle aşk ve evlilikle ilişkilendirilen pırlanta, dünyada aşk var oldukça modanın bir parçası olarak hayatımızda yer alacaktır.