Alışveriş sepetiniz boş!

Pırlanta Kesim Şekilleri

En İyi Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlantanın kesim tekniğinden farklı olarak, pırlantaya değişik şekiller verilmesi de kesim olarak adlandırılır. Ancak burada ele alınan kesim, pırlantanın şekli ile ilgilidir. Yüzyıllardır hayatımızda olan bu değerli taş, bugüne kadar birçok farklı şekilde işlenmiştir. Ancak hem dünyada hem de Türkiye’de daha çok tercih edilen bazı şekiller öne çıkar.  En popüler pırlanta kesim şekli, Brilliant yani yuvarlak kesimdir. Bu kesim türü artık bir “klasik” olarak konumlanmıştır. Bu kesim dışında kalan tüm kesimler ise “fantezi kesim” olarak adlandırılır.

Pırlanta Kesim Biçimleri

Yuvarlak Kesim (Brilliant Cut)

brilliant kesim pırlantaYuvarlak kesim, dünyada en yaygın pırlanta kesim şeklidir. Yüzyıllardır çeşitli matematiksel formüller ve ışık teorileri eşliğinde pırlantanın yansıttığı ışık ve kıvılcımın arttırılması için geliştirilen en ideal kesim şeklidir.

1919 yılında modern yuvarlak kesiminin temelini oluşturacak oranlar, Marcel Tolkowsky tarafından geliştirilmiştir. Bugün yuvarlak kesim en kusursuz oranlara sahiptir. Dünyada kesilen tüm pırlantaların dörtte üçü yuvarlak kesimdir.
 

Zümrüt Kesim (Emerald Cut)

pırlantada zümrüt kesimZümrüt kesim, en popüler fantezi kesimlerin arasında yer alır. Bu kesim basamaklı bir yapıya sahiptir ve yuvarlak kesime göre daha az ışıltı verir. Zümrüt kesiminin dikdörtgen ve kare şekilleri mevcuttur.

Bu tür kesimde, berraklık büyük öneme sahiptir çünkü taşın tabla kısmı oldukça geniştir ve taşın içerisindeki izler çok daha belirgin olarak görülebilir.

 

Prenses Kesim (Princess Cut)

pırlantada prenses kesimPrenses kesim, dikdörtgen şeklinin görünümü ve yuvarlak kesimin parlaklığını birleştiren bir kesim türüdür. Prenses kesimin faset sayısı 49 ila 78 arasında değişebilir ama genellikle daha yoğun parlaklık için 78 fasetli olur.

Diğer şekillere göre daha yeni bir kesimdir. Ancak modern görünümü ve muhteşem parlaklığı birleştiren özellikleri sayesinde giderek daha popülerleşmektedir.
 

 Asscher Kesim

Asscher Kesim pırlantaAsscher kesim, 1902 yılında Joseph Asscher tarafından geliştirilmiş kesim türüdür. Patenti olan ilk pırlanta kesimidir.

1908 yılında dünyanın en büyük elması Cullinan’ı (3.106 karat) kesmek için kraliyet ailesi tarafından görevlendirilen Asscher şirketi tarafından geliştirilmiştir. 74 fasetli sekizgen kademeli kesim, daha derin külah ve daha yüksek taç kısımları ile taşın merkezine doğru göz çekme özelliğine sahiptir.
 

Baget Kesim (Baguette Cut)

baget kesim pırlantaTürkiye’de en çok tercih edilen pırlanta kesim biçimlerinden biridir.

En belirgin özelliği tabla kenarlarının katmanlı biçimde kesilmiş olması ve bu katmanların verdiği ışıltıdır.

Baget kesim pırlanta, daha çok kenar taşı ya da 3 - 5 taşlı alyanslarda kullanılmaktadır.

 

 

 

Markiz Kesim (Marquise Cut)

markiz kesim pırlantaTipik markiz kesim, uçları uzatılmış yuvarlak kesime benzer.

Markiz kesimi, pırlantayı daha büyük gösterir ve aynı zamanda yuvarlak kesiminin mükemmel parlaklığı ve ışıltısını verir.

56 fasetten oluşan bu çarpıcı kesim, yüzük modelleri için idealdir. Bu pırlanta biçimi aynı zamanda takıldığı parmağı uzun ve zayıf gösterir.
 

Yastık Kesim (Cushion Cut)

Cushion yastık kesim pırlantaCushion kesim, parlaklığı artırmak için daha geniş fasetlere ve yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Yuvarlak ve kare hatları bir arada sergileyen bu kesim, antik cushion kesime dayanmaktadır.

Aşkı ve romantizmi çağrıştıran cushion kesim yüzyıldan daha fazla süredir popülerdir.

Kare ve dikdörtgen arasında değişen çeşitli şekilleri mevcuttur.
 

Radyan Kesim (Radiant Cut)

radyan kesim pırlantaRadyan kesim, 70 fasetle ve kesik köşelerle tanınır.

Bu kesim zümrüt kesimin zarafeti ve yuvarlak kesimin parlaklığını birleştirir.

Radyan kesim özellikle fantezi renkli pırlantalarda çok popülerdir.

 

Damla Kesim (Pear Shape Cut)

damla kesim pırlantaDamla kesim, geleneksel yuvarlak kesiminin farklı bir çeşididir.

Gözyaşı olarak da adlandırılır.

Tek bir noktadan başlayıp yuvarlak bir şekilde sona eren damla kesim, özellikle kolye ucu ve küpelerde tercih edilir.
 

Oval Kesim (Oval Cut)

oval kesim pırlantaOval kesim, eliptik olması dışında, yuvarlak kesimli pırlanta ile çok benzer özelliklere sahiptir.

Oval kesim 1960’lı yıllarda Lazare Kaplan tarafından geliştirilmiştir.

Oval kesim, aynı ağrılığa sahip yuvarlak pırlantaya göre daha büyük boy görüntüsü verir.

 

Kalp Kesim (Heart  Cut)

kalp kesim pırlanta - heart cut diamondsKalp şeklinde kesilmiş pırlanta, tüm fantezi kesimlerin arasında en çekici olanıdır. Kalp kesiminin temeli yuvarlak kesime dayanmaktadır. Güzel ve belirgin ana hatlara sahip olması önemlidir.

Kalp formunun üst kısımları sivri değil, dolgun ve açıkça tanımlanmış olmalıdır. Hoş ve bariz kalp siluetini yakalamak için tecrübeli kesim teknikleri gerekir.
 

Trilliant Kesim (Trilliant Cut)

trilliant kesim pırlantaTrilliant kesimli pırlanta, en alışılmadık pırlanta kesimlerden biridir. Üçgen görünümünde bir kesim türüdür. Doğru derinlikte kesildiğinde çok keskin parlaklık sağlar.

Üçgen pırlanta en çok yüzüklerin yan taşı olarak kullanılmaktadır.

Bu kesimin faset sayısı 31 ila 44 arasında değişebilir.