Alışveriş sepetiniz boş!

Peridot Taşının Özellikleri

peridot taşının özellikleri

Zebercet olarak da bilinen Peridot, şeffaf sarı ve açık yeşil rengi ile göz kamaştıran değerli bir taştır. Özellikle altınımsı sarı ve koyu yeşil renkte olanları çok daha değerli kabul edilir. Taşın renk tonunu ise, içerisindeki demir belirler. Kahverengi yeşil ağırlıklı tonlarında daha az demir bulunur.

Taşın kendine özgü yağsı bir parlaklığı vardır. Zümrüt ailesine bağlı bir taştır ve renk olarak da zümrüte benzer. Doğada tek renk olarak bulunabilmesi de, onu özel kılan niteliklerinden biridir.

Peridot taşı, genelde küçük parçalar halinde bulunur. İşlenirken, taşın kristalize yapısına uygun kesimler tercih edilir. Çünkü kristal yapının bazı noktaları dayanıksızdır, işlenişi sırasında taş zarar görebilir. Oval, yuvarlak ve klasik zümrüt kesimi en çok kullanılan kesimlerdir.

İlk keşfedildiği dönemden günümüze kadar taşın, sahibine başarı, iyi şans ve barış getireceğine inanılmıştır. Kimi kültürlerde “güç taşı” ya da “para taşı” olarak kullanılmıştır. Ayrıca, Hawaiililer Peridot kristallerinin, ateş tanrıçaları Pele'nin gözyaşları olduğuna inanmışlardır. zebercet taşının özellikleri

Peridot Taşının Çıkarıldığı Yerler: Peridot Burma, Norveç, Avustralya,  Brezilya, Çin, Kenya, Meksika, Pakistan, Güney Afrika, Sri Lanka, Tanzanya ve ABD'de (Arizona,Hawaii,Nevada ve New Mexico) bulunmaktadır. Pakistan'da bulunan özel bir peridot türüne Kaşmir peridotu denmektedir.

Peridot Taşının Sertlik Derecesi: 6,5-7