Alışveriş sepetiniz boş!

Oniks Nedir?

oniks nedir

Kuvars ailesindeki Akik’in bir alt türü olan Oniks, gri-siyah karışımı ve açık renkli bantlara sahip bir değerli taştır. Bu görünümü nedeniyle adı, Latince’de “tırnak” anlamına gelen sözcüğü karşılar.


Oniks, opak görünümünde ve camsı bir parlaklığa sahiptir. Takı, süs eşyaları ve çeşitli objelerin yapımında yaygın olarak kullanılır.

Oniks Taşının Özelliklerioniks taşının özellikleri

Siyahtan beyaza kadar (siyah, kahverengi, gri, beyaz) farklı renklerde birçok katmana sahip Oniks’in, kırmızı renkli şeritli türü Sardoniks olarak bilinir. Oniks’in renkli formaları daha yaygın olmakla birlikte siyah oniks daha az bulunur.

Tüm değerli taşlar gibi kendine has özellikleriyle tarih boyunca birçok medeniyette kendine yer bulmuş olan Oniks’in, “kutsal taş” olarak tarihi Antik döneme dayanır.  Antik Yunan ve Roma’da oldukça popüler bir taş olan Oniks, pek çok hikaye ve efsaneye de konu olmuştur.

Pozitif düşünce ve sağlık taşı olarak bilinen Oniks, kimi kaynaklarda ise Oniks “ayrılık taşı” ya da “şans taşı” olarak geçer.

Oniks Taşı Nerede Bulunur? Dünya üzerinde çok farklı merkezlerden elde edilen Oniks, yaygın olarak Çin, İtalya, Madagaskar, Meksika, Mısır, Almanya ve Hindistan’dan çıkarılır. 

Oniks Taşının Sertlik Derecesi: 7