Alışveriş sepetiniz boş!

Mercan'ın Özellikleri

mercan taşının özellikleri

“Hayat ağacı”, “Koral” olarak da isimlendirilen mercan, kırmızı, pembe, beyaz, mor, sarı, siyah renklerde olabildiği gibi çizgili ve desenli de olabilirler. İlk anda mat bir görünüme sahipken parlatıldığında cama benzer bir görünüşe sahip olur.  


Mercan karada taş gibidir, denizin dibinde ise bitki gibi biter ve çiçek bahçesi görünümündedir.  Suyun yüzeyinden yukarı çıkıp kuruyunca katılaşıp sertleşir. Bu sayede de işlenmeye uygun hale gelir.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen nadir cevherlerden biridir. Rahman Suresi’nde İnci ile birlikte doğanın önemli nimetlerinden biri olarak anılır. En belirgin özelliklerinden biri dayanıklılığıdır. Mercandan işlenmiş bir takı, oldukça uzun ömürlü olur.

Mercan’ın Sertlik Derecesi: 3-4

Mercan Taşı Nereden Çıkarılır? Dünyadaki tüm sıcak ve sığ denizlerde yaşayan mercanlar, Hint Okyanusu, Kızıldeniz, Karayipler, Filipinler, Endonezya ve Avusturalya’da daha yoğun olarak yer alır. Türkiye sularında ise mercan kayalıkları bulunmaz. Mercanlar, sıcak deniz diplerinde bulunan büyük taşlara yapışık olarak yaşarlar.