Alışveriş sepetiniz boş!

Mart Ayının Doğum Taşı Nedir?

Mart ayında doğanların uğurlu taşı hangisi? Hangi değerli taş Mart ayında doğanlar ile daha uyumlu? İşte doğum tarihleri ile taşlar arasındaki gizemli bağ ve Mart ayının değerli taşı…

Doğum Taşı Nedir?

İnsanların doğum tarihleri ile değerli taşlar arasında metafiziksel bir bağ olduğuna inanılarak belirlenmiş değerli taşlar, doğum taşı olarak biliniyor. Hindistan ve Babil uygarlıklarından bu yana çeşitli mistik ve sihirli özellikler atfedilen doğal taşlar, zaman içerisinde astrologların da çeşitli çalışmalarıyla burçlar ve doğum tarihleriyle ilişkilendiriliyor. Buna göre, belli tarihlerde doğan kişiler ile belirli taşlar arasında doğal bir uyum olduğu kabul ediliyor. Bu ilişki, her ne kadar tam olarak açıklanamasa da taşların insanlar üzerinde çeşitli etkileri olduğuna çok uzun yıllardır inanılıyor.

mart ayının doğum taşıMart Ayının Doğum Taşı

1-31 Mart tarihleri arasında doğan kişiler ile daha uyumlu olduğuna inanılan değerli taş ise Akuamarin. Beril ailesinin bir üyesi olan taş, Gençliğin evrensel sembolü olarak biliniyor. Soluk mavi, yeşil ve koyu mavi renklerde olabiliyor ve Latince’de “deniz suyu” anlamına geliyor.

Mavinin en güzel ve ışıltılı tonlarını içerisinde barındıran taş; güven, uyum, barış, cesaret ve huzur gibi kıymetli anlamlar taşıyor. Bu nedenle Mart ayında doğan kimselerin de bu değerleri çok önemsediklerine inanılıyor.

Bunun yanında taşın, Mart ayında doğanlar üzerinde stresi azaltma, kırışıklıkları önleme ve iletişim gücünü artırma gibi etkileri olduğu da biliniyor. Akuamarin’i başkasına armağan etmek ise, ileri görüşlülüğün ve ilhamın paylaşılması anlamına geliyor.