Alışveriş sepetiniz boş!

Lale Figürünün Anlamı Nedir?

Her dönemin favorisi olan lale figürü ile süslenmiş takılar ne anlama geliyor? Kültürümüzün kadim simgelerinden lale, bir çiçek olmasının ötesinde ne gibi manalar taşıyor? İşte lale figürünün bilinen ve bilinmeyen anlamları…

lale figürü ne anlama gelirŞiir, Edebiyat ve Sanatta Lale…

Her daim doğadan ilham alan tasarım dünyasında ayrı ve özel bir yeri olan Lale figürü, yüzyıllardır hayatımızda olan kıymetli bir simge. Üstelik yaşadığımız coğrafyada birçok sembolden çok daha kadim bir tarihe sahip. Şiir ve edebiyatta ilk kez Mevlana tarafından kullanılan lale, Lalename adı verilen risalelerde toplanarak edebiyatımızda da sıkça yer bulmuştur. Bunun yanında Anadolu’da hüküm süren büyük devletlerin saraylarına “Lalezar”lar kurulmuş, konakların en güzel yerleri lale bahçeleri ile süslenmiştir.Aşk Duyulan Güzel Sevgili lalenin anlamı nedir

Görsel güzelliğinin ve estetik bir çiçek olmasının ötesinde, bizim kültürümüzde resimden minyatüre, çiniden çeşitli el sanatlarına kadar pek çok sanatçıya ilham veren lale, İslamiyet’te ve Tasavvuf’ta çok özel anlamlar taşıyor. Arapça yazılışı itibariyle “Allah” kelimesi ile aynı harfleri taşıyan lale, Tasavvuf’ta da “Allah’ın Birliği”ni (Tevhid) temsil ediyor.  Ayrıca yine Tasavvuf’ta, lale yapraklarının yukarıya doğru duruşunun, bir dervişin dua edişini resmettiğine inanılıyor. 

Tüm bunların yanında, rengi ve şekli itibariyle sık sık “sevgilinin yüzüne, yanağına ve dudağına” benzetilen bu eşsiz çiçek, bu anlamda aşkı ve aşk duyulan güzel sevgiliyi sembolize diyor.

Günümüzde lale denildiğinde ilk akla gelen şeyler daha çok Lale Devri ve zamanla sembolü olduğu İstanbul şehri olarak öne çıkıyor. Son dönem takı modasında daha çok kolye ve yüzüklerde kullanılan lale figürü, günümüzde de aşkın, sevginin ve sevilinin temsili olarak karşımıza çıkıyor.