Alışveriş sepetiniz boş!

Kol Düğmesi Hayatımıza Nasıl Girdi?

Günümüzün en prestijli aksesuarlarından bir olan kol düğmeleri nasıl ortaya çıktı? İlk ne zaman kullanılmaya başlandı? Ve kol düğmesi aslında ne ifade ediyor? Şıklığına düşkün beyler için minik bir derleme…

Kol Düğmesi Nedir?

Kol düğmesi, gömleklerin kol uçlarını birbirine bağlayan, bir nevi düğme işlevi gören ancak daha özel tasarımlara sahip süsleme araçlarıdır. Sadece manşetli gömleklerde kullanılabilen bu şık aksesuarlar, kol uçlarını birbirine bağlamanın ötesinde giyim tarzı ve çizgi belirleyici özellik de taşır.

kol düğmesinin tarihçesi

Kol Düğmesinin Tarihçesi

Kaynaklara göre kol düğmesi modanın başkenti sayılan Fransa’da ortaya çıkmıştır. İlk kez XIV. Louis zamanında, yani 16. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Ve o dönemde zenginliğin ve soyluluğun simgesi olmuştur. Genellikle de altın, gümüş gibi kıymetli madenlerden yapılmıştır. Hatta zaman zaman yapımında, pırlanta ve inci gibi değerli taşlar da kullanılmıştır. Fransa’da başlayan manşetli gömlek modasıyla giderek yaygınlaşan kol düğmeleri, kıtalar aşarak 20. Yüzyılda Amerika’da ve ardından da tüm dünyada popüler olmuştur.

Günümüzde Kol Düğmesi

Takı ve aksesuar dünyasının en genç üyelerinden biri olan kol düğmeleri, erkek şıklığında saatten sonra gelen en önemli ikinci aksesuar olarak kabul ediliyor. Özenli ve çok iyi bir el işçiliği gerektiren kol düğmeleri, günümüzde daha çok özel günlerde ve anlamlı toplantılarda beylere eşlik ediyor. Bilhassa da erkeklere alınabilecek hediyeler arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Sadece şıklığın simgesi olmakla kalmayıp prestij de katıyor.