Alışveriş sepetiniz boş!

Kehribar Taşı Neden Kıymetlidir?

Değerli taş dünyasında amber olarak da bilinen ve takı tarihinde köklü bir geçmişe sahip olan Kehribar, neden bu kadar kıymet gören bir taştır? Kehribar takılar ne anlama gelir? İşte kadim bir taşın hikayesi…

Her biri ayrı kıymetli ve yüzyıllardır insanoğlunun yaşamı içerisinde yer alan değerli taşlar arasında, özellikle bizim kültürümüzde büyük kıymet gören kehribar, takı dünyasında amber olarak da biliniyor. Doğal yollarla oluşan ve güzel kokusuyla bilinen amber, “Misk-ü amber” deyişinde olduğu gibi çok güzel kokuları tarif etmek için de kullanılıyor.

kehribarın özellikleriKehribar Taşının Özellikleri

Doğanın en güzel kokulu bitkilerinden biri olan Çam ağacının özünü taşıyan kehribar, çam ağacının reçinesinin zaman içerisinde fosilleşmesiyle oluşuyor. Uzun yıllar boyunca oluşumunu tamamlayan taşın içerisinde, doğadan çeşitli unsurlar da bulunabiliyor. Örneğin çeşitli böcek, bitki gibi canlı kalıntıları, taşlaşma sürecinde fosilin içerisine yerleşiyor ve sonsuza kadar da kehirbarın içinde kalıyor. 

Doğada, çok çeşitli renklerde bulunabilen kehribarın; sarı, turuncu ve kahverengi türleri çok daha yaygın olarak görülüyor.  Yarı şeffaf özellikteki taşın içerisinde bulunan böcek, çiçek, yaprak kalıntıları onu diğer taşlardan özellikli hale getiriyor. Bu kalıntıların yer aldığı ve hatta şeffaf özelliğinden dolayı görünür olduğu kehribarlar, çok daha değerli kabul ediliyor.

kehribarın anlamıKehribarın Anlamı 

Kehribar taşı ve kehribardan işlenmiş takılar, doğadan kalıntılar taşıdığı için hem maddi hem de manevi olarak çok kıymetli bulunuyor. Taşın doğada oluşma süresinin izleri olarak kabul edilen kalıntılar, aynı zamanda doğanın canlılığını simgeliyor. Canlılık ve doğallığın en güzel temsili olan kehribar taşı içerisinde su da yer alıyor. İçerisinde yer alan bu kalıntılar ve su nedeniyle de kehribar; hayatın, yaşamın ve canlılığın devamının en estetik simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Takıfoni’de yer alan kehribar takıları buradan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.