Alışveriş sepetiniz boş!

Kaplangözü Taşının Özellikleri

Bağımsızlık Taşı: Kaplangözü kaplangözünün özellikleri

Kaplangözü, Kristal Kuvars’ın bir alt türü olan Kalsedon grubuna bağlı bir değerli taştır. Adını, kaplanın gözlerine benzeyen kendine özgü renk tonlarından alır. Altınımsı ya da bal rengi olarak tanımlanan çizgisel tonlar, taşın içerisindeki demir oksit etkisiyle oluşur. Farklı renkler, taş üzerinde birbirini takip eden bantlar şeklindedir. Genel olarak siyah ve altınımsı tonların çizgisel olarak yayıldığı taşın, kırmızıya yakın kızıl tonda formları da bulunur. Yanardöner ve ipeğimsi görünüşü kaplangözünü eşsiz kılan özelliklerinden biridir.

“Sevgililerin taşı” olarak da tanımlanan kaplangözü, duygulara hitap eden bir taştır. Değerli taşlar arasında, “koruyucu” özelliği ile en çok öne çıkanlardan biridir. Kullananın hareketlerine veya ruhsal durumuna göre renk değiştirmesi de bilinen özelliklerinden biridir.

kaplangözü taşının özellikleriYüzyıllar boyunca mistik insanlar, kaplangözünün onları koruduğuna inanmışlardır. Budistler, Paganlar, Uzak-Doğu Şamanları, Kızılderililer gibi eski gelenek ve göreneklerini devam ettiren kadim toplumlarca da taş, kötü ruhlardan, kara büyüden ve nazar gibi olumsuz şekilde etki ettiği düşünülen enerjilerden korunma amaçlı kullanılmıştır. Hem kültürel olarak hem de manevi olarak kıymet verilen bir taştır.

Kaplangözü Taşı Nerede Bulunur? Avustralya, Güney Afrika, Burma, Hindistan, Brezilya, Kanada, Çin ve İspanya.

Kaplangözü Taşının Sertlik Derecesi: 7