Alışveriş sepetiniz boş!

İncinin Şekilleri

Genellikle yuvarlak (küre) formu ile bilinen incinin, takı dünyasında kullanılan çok çeşitli formları bulunur. Bunlardan bazıları: 

inci şekilleri

Yuvarlak İnci: Küre şeklinde incilerdir. Kusursuz bir yuvarlaklığa sahiptir. Bir inci, kabuklu canlının içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa, o oranda yuvarlaklığını kaybeder ve bozulur. Bu nedenle hem çok büyük hem de kusursuz yuvarlaklıkta inciler çok az bulunur.

Yuvarlağa Yakın İnciler: Tam olarak küre şeklinde olmamakla birlikte, ilk bakışta anlaşılamayacak şekilde yuvarlak incilere benzerler. Tam küre incilere göre daha az değerli kabul edilirler.

Oval inciler: Yaygın olarak tatlı su kabuklularının ürettiği incilerdir. Bu canlıların ürettiği çok çeşitli inci şekillerinin en yaygın olanı, oval incilerdir. İlk olarak Çin’de üretilmeye başlanmış ve dünyaya yayılmıştır. Simetrik olanları daha değerli kabul edilir. İncideki ovallik de aynı kabukta yetişen iki incinin birleşmesiyle meydana gelir.

Buton (Düğme) İnciler: Yaygın olarak bilinenin aksine, bir kabuklu hayvan bir düzine inci üretebilir. Buton şeklinin nedeni de budur. Çünkü, diğer incilerin arasında kalanlar, yana doğru genişleyerek buton şeklini alır. İlk olarak Amerikan tatlı su incilerinden üretilen bu tür inciler düğme olarak kullanılmış, daha sonra ise eski popülaritesi kaybetmiştir.

Biwa İncileri: Adını, Japon tatlı su incisi yetiştiriciliğin merkezi olan Biwa Gölü’nden alan bu tür inciler, ilginç şekil ve renkleriyle ünlüdürler. Bu inciler, günümüzde hala üretilmektedir.