Alışveriş sepetiniz boş!

İnci Nereden Çıkarılır?

inci nerden çıkar

İnci Nerede Bulunur?

Günümüzde inci büyük çoğunlukla Japonya, Çin, Endonezya, Myanmar, Hindistan, Filipinler, Tahiti ve Avustralya’dan elde edilmektedir.

Bu ülkeler arasında Japonya, dünya inci piyasasının yaklaşık  %80′ini elinde tutmaktadır. Avustralya ver Çin ise ikinci sırada yer alır. Japonya’nın incileri oldukça parlak özellikleri nedeniyle çok değerli kabul edilirken Avustralya, Endonezya ve Myanmar etrafındaki Güney Denizi, büyük beyaz inciler ile öne çıkar.

inci nerde bulunur

 

İncinin çıkarılması konusuna tarihsel olarak bakıldığında ise, dünyanın en iyi doğal incilerinin İran Körfezi’nden, bugün Bahreyn olarak bilinen yerde yetiştirildiği görülür. Buradan elde edilmiş incilerin, özel bir parlaklığı vardır. Bu parlaklığın, ada çevresindeki tatlı tuzlu suyun benzeri olmayan karışımından kaynaklandığı düşünülür.

Doğal inciler konusunda, Bahreyn’in ardından en büyük stok Hidistan’da bulunur. Hindistan, doğal yollarla oluşan incilerin en son üreticilerinden ve işleyicilerinden biri olarak tanınır. Ve ülkede, geleneksel inci avcılığı küçük çapta da olsa devam etmektedir.  

Kültür incileri yetiştiriciliğinde ise en önemli merkez Japonya’dır. Bu alandaki üretimi ilk kez başlatan ülke olan Japonya’yı, Meksika takip eder.