Alışveriş sepetiniz boş!

Hayat Ağacı Kolyeleri Neden Seviyoruz?

2014 Takı modasına damgasını vuran hayat ağacı kolyeler, hemen tüm kadınların boynunu süslüyor. Peki kadınlar bu popüler figürü neden bu kadar seviyor dersiniz? İşte hikayesi…

Köklü medeniyetlerin kadim tarihlerinden günümüze ulaşan Hayat Ağacı figürü, çeşitli kaynaklarda Yaşam Ağacı olarak da geçiyor. İslam öncesi Eski Türk medeniyetleri inanışlarında Hayat Ağacı’nın, hayat ve evren arasındaki ilişkiyi belirlediği, bilgi, bereket ve barışı simgelediğine inanılıyor.

Hayat Ağacı Eski Bir Dost…

hayat ağacı kolye

Dünya Ağacı, Kutsal Ağaç, Devlet Ağacı ve Altın Ağaç gibi çok çeşitli isimlerle de anılan bu köklü figür, İslamiyet ile birlikte Cennet Ağacı olarak bilinen Tuba Ağacı ile ilişkilendiriliyor. Eski Türk uygarlıklarına ait çeşitli sanat eserlerinde de kullanılan motif; resim ve bina süslemelerinde, abide ve dini mekanların bina resimlerinde yer buluyor. Örneğin yüzyıllardır Sivas’ta yer alan Gökmedrese’nin tackapısını da süslüyor. İşte tam da bu nedenle, ilk bakışta hemen tanıdık geliyor. Farkında olsak da olmasak da daha önceden baktığımız bir resimde, gezdiğimiz bir tarihi eserin duvarında görmüş olabileceğimiz motife, hemen içimiz ısınıyor.

Çin, Kafkas, İran, Mısır ve Hint uygarlıklarında da karşımıza çıkan Hayat Ağacı, Önasya kültürlerinde ölümsüzlük sembolü olarak biliniyor. Medeniyetlerin genişliğine bakıldığında, bilinen tarihin hemen her döneminde kendine yer bulmuş gibi görünüyor. Ve simgelediği değerler ve çağrışımlarıyla günümüze kadar geliyor. Her ne kadar anlamı ve köklü hikayesi pek bilinmese de estetik duruşu ve yaratıcı ellerden çıkmış modern tasarımlarıyla takı severlerin favorisi oluyor. Görür görmez herkese tanıdık gelmesi, gönülleri  fethetmesi de kendisi gibi köklü tarihine ve tarihten taşıdığı izlere dayanıyor.