Alışveriş sepetiniz boş!

Hangi Takılar Koruyucudur?

koruyucu takılarBelki de keşfinden bu yana insana şıklıktan daha fazlasını kattığına, onu kötülüklerden koruduğuna inanılan takı ve aksesuarlar, bugün hala aynı amaçla kullanılıyor. İşte günümüzün en sevilen koruyucu özellikteki takıları…

Başlangıçta doğada kendiliğinden var olan değerli doğal taşlardan işlenerek elde edilen ve mutlaka bir inanışla takılan takılar, günümüzde süsleme amaçlı ve güzelliği tamamlayıcı bir araç olarak kullanılıyor. Ve her ne kadar yaygın kullanım şekli bu olsa da kimi sembol ve figürler bugün hala koruyucu amaçlarla taşınıyor. Bazen küpe, bazen kolye bazen de yüzüklerde karşımıza çıkan bu koruyucu figürlerin; takan kişiyi nazardan, kötülükten, beladan ve hastalıktan koruduğuna inanılıyor.

İşte ilk günden bu yana koruyucu özelliği ile bilinen ve biraz da bu niyetle takılan takılardan bazıları:

Nazar Boncuğu: Koruyu takıların en başında, elbette hepimizin en sık kullandığı nazar boncuklu takılar geliyor. Yüzyıllardır birçok kültürde insanları kötü gözden koruduğuna inanılan nazar boncuğu, bilinen en güçlü tılsımlardan biridir.
Fatma Ana’nın Eli: Aslında Güç ve Bereket’in simgesi olarak kabul edilen bu figür, koruyucu oalrak da kullanılıyor. Kolye, küpe, bileklik, yüzük gibi çok çeşitli takıları süsleyen Fatma’nın Eli, kıskançlığa,  negatif enerjiye ve nazara karşı da güçlü bir koruyucu olarak biliniyor.
Davud Yıldızı: “Davud’un Kalkanı”, “6 Köşeli Yıldız” ya da “Süleyman’ın Mührü” olarak da bilinen Davud Yıldızı, Musevi inancıyla özdeşleşmiş bir figür olarak biliniyor. İslamiyet’te daha çok Süleyman’ın Mührü olarak anılan simge, takı olarak kullanıldığında kişiye güç verdiğine ve onu kötü olan her şeyden koruduğuna inanılıyor.
Melek Takıları: Her daim iyiliğin sembolü olmuş melekler, takı dünyasında da temizliği ve saflığı sembolize diyor. Elbette bunun yanında, melek takıların kötülükleri uzak tuttuğuna ve insan bedenine pozitif enerji yaydığına inanılıyor.

Cevşen: İslamiyet’te, insanları kaza ve beladan koruduğuna inanılan dua metni olarak bilinen Cevşen, Farsça kökenli bir sözcüktür. "Bir tür zırh, savaş elbisesi" anlamına gelir. Takı dünyasında yaygın olarak kolyelerde kullanılır.