Alışveriş sepetiniz boş!

Gümüş Türleri Nelerdir?

gümüş türleri

Gümüşte Farklı Çeşitler

Takı ve mücevher başta olmak üzere günümüzde yaygın olarak kullanılan gümüşün, içerisine belli oranda farklı metaller karıştırılır. Bu metaller ile sertliği arttırılan gümüş, böylece takı ve mücevhere dönüştürülürken daha rahat işlenebilir. Dünyada genel kabul görmüş karışım oranları ise 925 gram gümüş ve 75 gram diğer metallerin (yaygın olarak bakır) karışımından oluşan gümüş türüdür. Türkiye’de 925 ayar gümüş olarak bildiğimiz bu gümüş türü, dünya genelinde “Sterling Silver” olarak bilinir. Bu oranların dışında kalan gümüş türleri ise şöyledir:

 

Karen Dağ KabilesiKaren Dağ Kabilesi Gümüşü

Taylan’ın dağlık bölgesinde yaşayan insanlar tarafından tamamen ilkel yöntemlerle üretilmiş gümüş türüdür. Bu bölgede yaşayan insanların yaptığı takılar dünya çapında ün kazanmıştır. %99,5 ya da %99,9 oranında saf gümüşün kullanıldığı el yapımı takılar, ağırlıkları, pürüzsüz görünümleri ve işlemeleriyle çok özel kabul edilirler.

 

 

Alman gümüşüAlman Gümüşü

Hiç gümüş içermeyen gümüş türüdür. %60 bakır, %20 nikel ve %20 oranında çinkodan oluşan karışımın, gümüş ile kaplanmasıyla oluşur. Gümüşe çok benzemekle birlikte, gri sarı tonları daha ağırlıklıdır. Alman gümüşü çoğunlukla, çatal bıçak ve yemek takımı üretiminde kullanılır.

 

 

alpaca gümüşüAlpaca Gümüşü

Yaygın olarak mücevher yapımında kullanılır. İçerisinde bakır, demir ve çinko karışımı bulunur. Oksitlenme, kararma ve paslanmaya karşı çok dayanıklıdır. Genellikle Güney Amerikalı mücevher şirketlerinin üretimini yaptığı bu gümüş türü bileklik, bilezik ve çeşitli eşyaların süslemesinde kullanılır.

 

 

ingiliz gümüşüİngiltere Gümüşü

İngiliz gümüşü, % 95,84 gümüş ile % 4 oranında bakır alaşımından oluşur. 1697’den bu yana İngiltere’de kullanılmaktadır. 958 ayar gümüş olarak da bilinir.

 

 


 

Meksika gümüşüMeksika Gümüşü

%95 oranında saf gümüş ile %5 bakır alaşımından oluşur. 1920’lerde, Meksika’da modern takı üretiminin yaygınlaşmasıyla popülerlik kazanmış ve özellikle turistlerden büyük ilgi görmüştür.