Alışveriş sepetiniz boş!

Gümüş Bakımı Nasıl Yapılır?

Gümüşlerin Bakım ve Temizliği

gümüş bakımı nasıl yapılırGümüş takı ve mücevherlerin ömrünü uzatmak ve ilk günkü gibi parlamalarını sağlamak için, dikkat edilmesi gereken hususlar kısa kısa şöyle sıralanabilir:

> Takılarınızın sert darbe ve çiziklerden korunması ve kalıcı hasarların önüne geçilebilmesi için, ev işi, bahçe bakımı ya da spor yaparken takılarınızı kullanmayınız.

Gümüş takı veya eşyalarınızı kullandıktan sonra kuru, serin ve gün ışığından uzakta muhafaza ediniz. Böylece takılarınızda görülebilecek oksitlenmeyi engellemiş olursunuz.

Gümüş mücevherlerinizi, yumuşak bir beze sararak muhafaza ediniz. Bunun yanında takıların birbirlerinden ayrılarak, tek tek sarılması daha doğru bir yöntem olacaktır. Bu sayede takıların sürtünme yoluyla birbirlerine zarar vermesi, çizilmesi engellenmiş olur.

Gümüşlerinizi, parfüm, klor, aseton ya da çamaşır suyu gibi kimyasal içerikli maddelerden uzak tutunuz. Zira bu maddeler takılarınızın kararmasına, matlaşmasına ve renk değiştirmesine neden olur.

gümüş temizliği

Gümüş takı ya da gümüşten yapılmış çeşitli eşyalarınızı kesinlikle limon, sirke ve tuz ile temizlemeyiniz. Yaygın yapılan bir yanlışla gümüş temizliğinde kullanılan bu maddeler, gümüşün kararmasına neden olur.

Gümüşlerin Temizlenmesi

Gümüş takılarınızı, evinizde kendi kendinize uygulayacağınız yöntemlerle düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Öncelikle takılarınızı, sıcak su ve yumuşak sıvı sabun dolu küçük bir kapta bekletiniz. Yaklaşık beş dakika suda beklettikten sonra yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe yıkayarak fırçalayınız. Takının yüzeyinin yanı sıra kir birikebilecek belli başlı kıvrımlarında fırçalanmasının ardından, takınızı akan suyun altında durulayınız. Yine yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra gümüşünüz tekrar kullanıma hazır olacaktır.