Alışveriş sepetiniz boş!

Gerçek Yakut Nasıl Anlaşılır?

Yakut Alırken Neye Dikkat Etmeli?

Yakut mücevher

Değerli taş dünyasında, taşların orijinali kadar hatta bazen daha fazla sentetik yani insan eliyle laboratuvar ortamında üretilmiş taşlar bulunur.

Nadir bulunuşu ve kıymeti nedeniyle, yakut da sentetik çeşitleri bulunan bir taştır.

Bununla birlikte, yakutun sentetik ürünlerini orijinallerinden ayırmak tüm diğer değerli taşlara göre çok daha zordur. O nedenle yakut mücevher satın alırken dikkatli olmak gerekir. Taşın orijinal olup olmadığının anlaşılması için kesin ve nihai sonuç ise profesyonel bir laboratuvardan edinilebilir.

Yapay yakutların içlerinde, doğal yakutlarda bulunmayan miskoprobik kabarcıklar ve oyuklar görülür. Bunun yanında, bazı yakutlara ise rengin iyileştirilmesi ve parlaklığın arttırılması gibi nedenlerle müdahale edilmiştir. Zira, yakut satın alırken en önemli unsurlar taşın renginin canlılığı ve parlaklığıdır.

Ve bu yanıltıcı müdahalenin yapıldığı yakutlarda, ışık geçirgenliği özelliği vardır. Yani, kızılötesi ve ultraviyole ışınları yansımadan geçer.

Doğal yakutlar ise böyle bir yeteneğe sahip değildir. Doğal yakutlar, ışığı yansıtma yeteneğine sahiptir.

Yakut satın alırken en önemli unsurlar

                                                    taşın renginin canlılığı ve parlaklığıdır.

Tüm bunların yanında yakut, genel olarak hem altın hem gümüş hem de platin üzerinde pırlanta ile birlikte kullanılır. Pırlanta ile birlikte kullanılan yakutlar çok kıymetli taşlardır ve özellikle altın üzerine monte edilirler. Gümüş üzerine monte edilmiş yakutların ise daha az kıymetli olduğu kabul edilir.