Alışveriş sepetiniz boş!

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta Seçiminde İpuçları

Değerli olan her şeyin en kısa sürede taklitlerinin de çoğalması maalesef kaçınılmaz. Özellikle günümüzde ilerleyen teknoloji ve sağladığı yeni olanaklar, taklit ürünleri neredeyse orijinalleri kadar gerçek kılıyor. Mücevher sektöründe de yaygınlaşan sahte ürünler, çok kıymet verilen pırlantalarda da karşımıza çıkabiliyor. Ancak, pırlantaların bazı önemli püf noktalarına dikkat ederek ve herkesin kolaylıkla deneyebileceği minik testlerle bu sorunun üstesinden gelmek mümkün.

İşte gerçek pırlanta ile sahte pırlantayı ayırt etmeyi sağlayabilecek birkaç öneri:

Parlaklık Testi 
gerçek pırlanta nasıl anlaşılır

Pırlanta, eşsiz parlaklığa sahip bir taştır. Taşın kesimi, kesim oranları ve fasetleri, ona özgü bu ışıltıyı sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle öncelikle bakılması gereken şey pırlantanın verdiği ışıltıdır. İçinden geçen ışığı keskince bükerek yüksek bir kırılma oranına sahip olan pırlantaların bu ışıltısı, yapay taşlarda görülemeyecek bir özelliktir. Bu nedenle yapay pırlantalar, gerçek pırlantalar kadar ışıltıya sahip değildir.

Şeffaflık Testi

Gerçek bir pırlanta şeffaf değildir. Örneğin bir gazetenin üzerine konulduğunda kelimeler buğulu görünür. Bu görünüm, onu yapay pırlantalardan ayırt etmekte kolaylık sağlar. Ancak bu testle ilgili bazı istisnai durumlar çıkabilir. Bazı pırlantalar sığ kesildiği için okumaya olanak sağlayabilir. Burada, bu hususu göz önünde tutmak gerekir.

Yansıma Testi

Pırlantanın yansımaları gri tonlarındadır. Eğer çok renkli bir görüntü oluşuyorsa ya sahtedir ya da düşük kaliteli bir pırlantadır. Ayrıca gerçek pırlantalar sahtelerin aksine tüm taraflarından yansıma yaparlar.

sahte pırlanta

Su Testi

Suya konulduğunda yüzeyde kalan pırlantalar sahtedir. Gerçek pırlantalar suya konulduğunda batar.

Buğu Testi

Pırlantaya üflediğinizde taşın üzerindeki buğu kısa sürede kendiliğinden silinmelidir. Eğer buğu 4 saniyeden fazla kalırsa taşın sahte olma ihtimali artar.

Aşınma Belirtileri

Taş, aşınmış bir görüntü veriyorsa ve üzerinde çok fazla sıyrık ve çentik bulunuyorsa pırlanta sahtedir.

Yüzük Malzemesi

Gerçek bir pırlanta yüksek kalite altın ya da platin üzerine yerleştirilir. Düşük kaliteli metaller üzerine yerleştirilmiş pırlantalar, büyük olasılıkla yapaydır.