Alışveriş sepetiniz boş!

En büyük mavi pırlanta satışa çıkıyor

en büyük mavi pırlanta taşDünyanın en büyük ve ‘kusursuz’ olarak nitelenen mavi pırlantası Hong Kong'da açık artırmaya çıkacak.

Hong Kong, dünyanın en büyük mavi pırlantasının satışına ev sahipliği yapacak. Sotheby's Müzayede Evi'nin Asya pazarına girişinin 40'ıncı yıl dönümü nedeniyle satışa sunulacak pırlantanın, Güney Afrika'daki Pretoria yakınlarındaki madenden çıkarıldığı kaydedildi. 7,59 karat ağırlığında ve 'kusursuz' olarak nitelenen bir kesime sahip olan pırlantanın Ekim ayındaki açık artırmada 19 milyon dolara alıcı bulabileceği belirtiliyor.

Daha önce 2010 Kasım ayında Londra’da açık artırmaya çıkan 24,78 karatlık ‘Pembe Elmas’ 45,6 milyon dolara alıcı bulmuştu. Renkli taşlar, dünyada çıkarılan toplam elmasın yalnızca yüzde 0,01'lık kısmını oluşturuyor. Bu yüzden de bu taşlar mücevher pazarının en gözde parçaları olarak kabul ediliyor.

'MÜCEVHER PİYASASI DAHA GÜVENLİ'

Londra merkezli Hancocks Mücevher'in Yöneticisi Guy Burton, "Mücevher piyasası, değerli taşların ender bulunmasından dolayı rekabet gücünü koruyor. İnsanlar yatırım amaçlı mücevher alıyorlar. Bu piyasa, diğerlerine göre daha güvenli" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bloomberg

28.08.2013