Alışveriş sepetiniz boş!

Elmasın Kullanıldığı Yerler

Elmas Nerelerde Kullanılır?

Elmasın kullanım alanlarıHer ne kadar mücevher dünyasının gözdesi olarak bilinse de elmas, çok çeşitli alanlarda kullanılabilir. Çıkarılan elmaslar öncelikle, mücevheratta kullanılmak için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığına göre değerlendirilir.

Genellikle en büyük ve en güzel elmaslar, mücevhere dönüşür. Ancak elmasların çoğu, mücevheratta kullanılan elmaslardan daha küçük oldukları için ticari ya da endüstriyel kullanıma ayrılır.       

 

Elmasın kullanım alanlarına göre ortaya çıkmış bazı tanımlar:

Ham Elmas

Elmasın işlenmemiş haline Ham Elmas denilmektedir.

Sanayi Elması

Rengi ve biçimi açısından kıymetli taş olarak kabul edilemeyen ve sanayide çeşitli maksatlarla kullanılan elmaslardır. Başlıca üç çeşit tabiî sanayi elması vardır.

> Ballas

Çok sert ve tok bir elmas çeşididir.

> Bort

Genellikle bozuk renkli veya biçimsiz elmasları tanımlar. Küçük olanları elmas matkap takımlarında kullanılır.

> Karbonado

Torna tezgahlarında, cam kesme aletlerinde, pikap iğnelerinde vb. kullanılır.

Sentetik Elmas 
sentetik elmas

Doğada, kendi kendine oluşmayan elmaslara Sentetik (yapay) elmas denir. Sentetik elmaslar fiziksel ya da kimyasal bir süreç sonunda oluşturulur. Bu tür elmaslar başlıca iki yolla üretilirler.

Yüksek Basınç Yüksek Isı (HPHT - High Pressure High Temperature) Metodu

Bu metotta, yerküre içerisinde elmasların doğal olarak şekillendiği ortamı canlandırmak için çok şiddetli basınçlar kullanılır. Bu metodun ucuz maliyeti onu, günümüzde, yapay elmas üretiminde en yaygın olarak kullanılan metot haline getirmiştir.

Kimyasal Buhar Biriktirme (Chemical Vapor Deposition ) Metodu

Bu metotta tepesine karbon plazma yerleştirilmiş temel bir alt tabaka kullanılır. Karbon atomları burada birikir ve bir elmas oluşturur.