Alışveriş sepetiniz boş!

Elmasın Kesilmesi ve Önemi

Elmas Kesim Nedir?

Elmas, yapısal özellikleri ve eşsiz görünümüyle olduğu kadar kesimi ile değer kazanan bir taştır. Her bir elmasın, değerli bir taşa dönüşebilmesi için kesilmesi ve cilalanması gerekir.

Ham bir elmasın kesimi için öncelikle, doğru açı ve doğru noktaya uygulanan bir keski darbesiyle taş ikiye ayrılır.

Ancak, bazı taşları mekanik silindirle ikiye ayırmak, bazılarını da lazerle kesmek gerekebilir.

Ardından, bütün mücevherlik taşlarda olduğu gibi taşlar başka elmaslar ve toz zımparalarla cilalanır.

Elmas, kesme ve cilalama işlemleri sırasında ham ağırlığının yarısını kaybeder.elmas kesimCilalama işleminde, fasetler taşın üzerinde tek tek konumlandırılır. Çoğu elmas kesiminde 58 faset bulunur. Fasetler, gözenekli demirden yapılmış, elmas tozu ve yağla kaplı bir “döner tabla” üzerinde oluşturulur.

Elmas bir tutucuya yerleştirilir ve çok yüksek bir hızla dönen döner tablaya tutulur. Fasetlerin temiz, keskin ve simetrik olması ve kemerin oranları önemlidir.

Bunun yanında elmasın üçte biri kemerin, üçte ikisi ise kemerin altında ise bu, doğru orantıyla kesildiği anlamına gelir.

Açı ve konumları matematiksel olarak doğru hesaplanmış fasetlerden oluşan bir elmas, iyi kesilmiş bir elmas olarak kabul edilir. Zira bu oranlar, ışığın en doğru şekilde taşın içerisine girmesini ve en yoğun şekilde parlamasını sağlar. Bu nedenle iyi bir ışıltıya sahip olan, iyi kesilmiş bir elmas değerine değer katar.