Alışveriş sepetiniz boş!

Elmas nedir?

Elmas: Dünyanın En Sert Madeni

elmas nedirDünyada bilinen en sert mineral olarak tanımlanan elmas, kömür gibi katışıksız karbondan oluşur. Doğal maddelerin en ışıltılısı, değerli taşların en gözdesi olan bu mineral, karbonun yeraltındaki olağanüstü sıcaklıklarda büyük bir basınç altında sıkışmasıyla oluşmuştur. Mineralojide kullanılan Mohs Sertlik Ölçeği’ne göre sertlik derecesi 10’dur.

Adını, Yunanca’da "fethedilemez" anlamına gelen “adamas” sözcüğünden alır. Bu tanım, taşın diğer doğal taşlar tarafından kesilememesi ile yakından ilişkilidir. Çünkü bir elmas, ancak başka bir elmas tarafından kesilebilir.

Elmasın renksiz ya da renkli, saydam ya da mat örneklerine rastlanabilir. Saf, renksiz elmas en bilinenidir; fakat içeriğinde mevcut olabilen farklı maddeler nedeniyle sarı ve kahverengiden yeşile; maviden, pembe ve kırmızıya, çeşitli gri tonlardan, siyaha kadar çok farklı elmas çeşitleri de bulunur. Mücevher olarak kullanılan çoğu elmas, hafif sarımsı renkte ve saydamdır; ama özellikle renksiz ya da çok uçuk mavi renkte olan elmaslar en değerliler olarak bilinirler. 

Elmas nasıl oluşur?

elmasın oluşumu

Elmas, yeryüzünün en yaşlı madenlerinden biridir. Çoğu en az 100 milyon yıllıktır.

Yerkürenin oluşmaya başladığı erken dönemlerde katı madde yoğunlaşıp bir küreye dönüştükçe, gezegenin merkezi de çok yüksek sıcaklık (2000 ºc) ve basınç (70000 kg/cm3) altında kalmıştır. Derin tabakalardaki bu koşullar, saf karbon çökeltilerinin kristalleşerek elmasa dönüşmesine neden olmuştur.

Bir elmas, saf karbon içerir ve karbon tozu ile elmas arasında kimyasal bir farklılık olmasa da, aralarındaki fiziksel farklılık hem çok büyük, hem de hayret vericidir. Yerkürenin yüzeyi soğudukça, elmas cevheri taşıyan kütleler katılaşmakta ve bugün elmaslar bu kütlelerin içinden çıkarılmaktadır. Yani elmasların çoğu, dünyanın derinliklerinde yaklaşık 3 milyar yıl önce oluşmuştur. Elmasların oluşmasına olanak sağlayan koşullar, gezegenimizde milyonlarca yıldır bulunmamaktadır.