Alışveriş sepetiniz boş!

Elmas Madenciliği ve Kanlı Elmaslar

Elmasın Çıkarılması 
Elmasın çıkarılması

İlk elmas madenciliği, insanoğlunun da bu değerli maddeyle tanıştığı Hindistan’da başladı. Baca madenciliği veya alüvyonel madencilik denen yöntemle yeryüzüne çıkarılan elmas, genellikle iki tür kaynakta bulunuyor. Birincil kaynaklar; Kimberlit ya da Lamproit (volkanik kökenli çukur ve baca) bacalar. İkincil yataklar ise nehir, kumsal ve denizler.

Jeologlar doğanın en kıymetli taşlarını Sibirya’nın ve Kanada’nın donmuş tundralarından, Afrika’nın sıcaktan yanan çöllerine ve okyanus diplerine kadar her yerde arıyor.

Bugün her ne kadar modern yöntemler kullanılıyor olsa da, elmas bulmak hala çok zorlu bir iş.

Çünkü tek bir elmas bulabilmek bir ev dolusu kadar toprağın elenmesi gerekiyor. Ve bulunanların da çok küçük bir oranı mücevhere dönüşüyor.

Dünyada her yıl çıkarılan elmasların yarısından daha azı, değerli taş niteliği taşıyor. Geri kalan elmaslar değerli taşa yakın kalitede ve endüstriyel kalitede elmaslar diye iki kategoriye ayrılıyor.

2000 yılında dünya çapında ham elmas üretimi 120 milyon karattır; kesim ve cilalama sürecinde yaklaşık %50’si kayba uğramıştır. Bu yüzden orijinalinde 120 milyonluk ham elmas işlendiğinde sadece 18 milyon karatı cilalanmış ve değerli mücevher taşı olarak açık pazara çıkar.

Günümüzde en çok elmas çıkarılan ülkeler, Avustralya, Botswana, Rusya, Güney Afrika, Kanada ve Kongo olarak sıralanıyor.

kanlı elmasKanlı Elmas Nedir?

Günümüz ekonomik koşullarının yarattığı “kanlı elmas”, çoğumuzun aynı adı taşıyan filmle tanıştığı bir terim. Ancak bu terim, mücevher dünyasında da belli bir üretim biçiminin karşılığı oluyor.

Sierra Leone, Liberya ve Angola başta olmak üzere Afrika ülkelerinde ve geri kalmış birkaç ülkede, insanlar sağlıksız ve çok zor koşullar altında çalıştırılarak elmas çıkartılıyor. Ve bu koşullar altında çıkarılan elmaslar için yeni bir sınıflandırma yapma ihtiyacı duyuluyor. Bu sınıflandırmaya göre elmaslar savaş (conflict) ve savaş-dışı (conflict-free) olarak ayrılıyor. 

Savaş (conflict) elmasları adından da anlaşılabileceği gibi elmas şirketlerinin desteğiyle ülkede iç savaş çıkartılarak ve ülkenin insanları çok zor sağlık koşullarında zorla çalıştırılarak elde edilen elmasları tanımlıyor. Bu elmaslara aynı zamanda “kanlı elmas” deniyor. Savaş-dışı (Conflict-free) adı verilen elmaslar ise, sağlıklı koşullarda ve ücretli çalıştırılan işçiler tarafından, iç çatışma ya da savaşın olmadığı alanlarda çıkarılan elmaslar olarak biliniyor.