Alışveriş sepetiniz boş!

Elmas Kesiminin Tarihsel Değişimi

Tarih Boyunca Elmas Kesim Türleri                  Elmas kesim türleri

Keşfinin ilk yıllarında elmaslar kesilmeden bırakılırlardı. Taşlar montürlerin derinliklerine, sadece üst yüzeylerin yumuşak parlaklığı dışarıda kalacak biçimde yerleştirilirdi. Ancak bu yerleştirme biçiminde elmaslar daha karanlık ve gizemli görünürdü.

Bir elmasın ancak başka bir elmas tarafından kesileceğini fark eden ve bu alanda ilk teknikleri geliştirenler Hindistanlı mücevher ustalarıydı. 14. yüzyıla gelindiğinde mücevher ustaları, taşların daha ışıltılı görünmesi için gerekli olan yepyeni kesme ve cilalama tekniklerini araştırmaya başladılar. O tarihten günümüze kadar geliştirilen ve hala da gelişmekte olan yeni tekniklerin ilki, 15. yüzyılda ortaya çıktı.

sivri uçlu kesimBelçikalı Lodewijk van Bercken, o dönemde elmasın nasıl kesileceği konusunda yepyeni bir yöntem buldu.

Elmasın kesimindeki faset orantısını ve simetriyi geliştirdi. Böylece oktahedron olarak bilinen 8 yüzeyli geometrik şekliyle Sivri Uçlu Kesim (Point Cut) ortaya çıktı.

 

 

 

tabla kesim

Ardından elmas, oktahedron şeklindeki taşın üst noktası kare haline getirilecek şekilde kesildi.

Böylece tabla kısmı oluşturuldu ve Tabla Kesim (Table Cut) geliştirilmiş oldu. Bu gelişme, pırlanta kesimin de temelini oluşturmaktadır. 

 

 

 

mazarin kesimYeni kesimin taşa çok daha parlaklık vermesi ve taşın ışıltısının artmasıyla, alt ve üst kısımdaki faset sayısının artırılması ve böylece parıltının iyice arttırılmasını sağlayacak yepyeni bir kesim modeli denendi.Kardinal Mazarin tarafından geliştirilen Mazarin Kesim (Mazarin Cut) ortaya çıktı.

 

 

 

 

eski sekizli kesimBu kesim türünü, Eski Sekizli Kesim (Old Single Cut) olarak bilinen ve temel olarak 8 fasetten oluşan kesim türü izledi.

Yukarıdan bakıldığında göre çok daha yuvarlak bir forma sahip olan bu yeni kesimde, taşın üstünde yine bir tabla ve alt kısmında ise külah bulunuyordu.

 

 

gül kesim elmas16. yüzyılın ortalarında ise günümüzde “elmas kesim” olarak bilinen Gül Kesim (Rose Cut) tekniği bulundu. Türkiye’de de çok bilinen ve sevilen bu kesimde, geniş petek benzeri fasetler bulunur.

Faset sayısı 3, 6, 12, 18 ya da 24 olabilir. Pırlanta kesime göre daha düz bir külaha sahiptir ve taşın yüzeyine çarpan ışık sadece yüzeyden yansır.

 

 

peruzzi kesimBugünkü pırlanta kesimin atası sayılan Peruzzi Kesim (Peruzzi Cut) ise 17. yüzyılın ortalarında Venedikli bir oymacı olan Vincenzo Peruzzi tarafından geliştirildi.

Bu kesimde elmas, yüksek taç, geniş tabla, derin ve geniş bir külaha sahipti.

18. yüzyıla doğru yeni bir kesim biçimi daha geliştirilmiş ve buna da Avrupalı Kesim denmiştir.


 

pırlanta kesimKesim yöntemlerinde gelinen zirve nokta ise 1919’da Marcel Tolkowsky tarafından geliştirilen Pırlanta Kesim (Brilliant Cut) oldu.

Bu kesim ayrıca “İdeal Amerikan Kesimi” olarak da bilinmektedir. Pırlanta kesimin optik özellikleri, kesim oranları ve ışığı yansıtma düzeyi onu diğer kesim türlerinden ayıran en önemli özellikleridir.

Bugün hala pırlanta kesim, elmasın en mükemmel kesilmiş biçimi olarak kabul görmektedir.

Bunun yanında, 1725 yılında Brezilya’da çok büyük miktarlarda ham elmas keşfedilmesiyle Brezilyalı Kesim ve Lizbon Kesim olarak iki yeni kesim biçimi de geliştirilmiştir.