Alışveriş sepetiniz boş!

Elif Harfinin Manası Nedir?

elif harfinin sırrı

El sanatlarında yüzyıllardır birçok sanat eserinin yanı sıra günlük yaşamımızdaki çok çeşitli objeleri de süsleyen Elif harfi, son yıllarda takı ve tasarım dünyasının da favorileri arasında. Peki bu kadim harf ne anlama geliyor? Merak ettik ve araştırdık…

Arapça’nın en anlam yüklü ve estetik harflerinden biri olan Elif, Türkiye’de karşımıza en çok bir kadın ismi olarak çıkıyor.  Hem Arapça alfabenin hem de Kur’an-ı Kerim’in ilk harfi olarak bilinen Elif, uzun yıllardır tasarım dünyasında da kullanılan bir süsleme figürü.

Elif harfinin; tasarım, takı ve aksesuar dünyasında sıkça tercih edilmesinin en önemli nedeni şüphesiz hem dini hem de sözcük kökeni olarak üstlendiği mana. Ayrıca bunda, harfin estetik duruşu da büyük pay sahibi. Hal böyle olunca günümüz takı modasının sevilen kolye, yüzük ve küpe modellerinde Elif harfine çok sık rastlamak mümkün.  

Elif Harfinin Anlamıelif harfinin manası nedir

Elif, Arapça’nın ilk harfidir. Alfabetik özelliği itibariyle kendisine soldan bir harf bağlanmaz. Diğer harflerle sadece sağdan bileşir. Elif Harfi, Arapça alfabede Allah’ı sembolize eden harftir. Ebcet hesabında sayı olarak 1’li simgeleyen harf, yüce yaratıcının birliğini ve tekliğini anlatır. Allah’ın adı Elif harfi ile başlar.

İster harf ister sayı olarak düşünülsün, Elif her zaman dik yazılır. Yeryüzünden göğe doğru duruşu ile de Allah’ı işaret eder. Allah isminin ilk harfi olduğu gibi evvel, âhir, ezel ve ebed sıfatlarının da ilk harfi olan “elif”, evvel ile âhiri, ezel ile ebedi Ahadiyet çizgisinde birleştiren semboldür.

Tüm bunların yanında tasavvuf geleneğinde Elif, “Allah” ın “Bir”liğini ifade eden bir “Vahdet” anlamına gelir. Bu anlayışa göre bütün harfleri, onların sebebi ve kaynağı olan Elif’te görmek, bütün varlıkları Allah’da görmek demektir. Çünkü Elif harflerin evveli olduğu gibi Allah da bütün varlıkların evvelidir. Yani Elif, Allah’ın  “Evvel”, “Âhir”, “Zâhir” ve “Bâtın” olan yegane “Bir” olduğunu ifade eder. İşte bu yüzden Elif’i bilmek her şeyi bilmek anlamına gelir.

Takoni’de yer alan Elif yazılı takıları incelemek için…

İlgili ürünler: