Alışveriş sepetiniz boş!

Davud Yıldızı Ne Anlama Gelir?

6 köşeli yıldız olarak da bilinen; üst üste gelmiş ve birbirine zıt yönde duran iki üçgenden oluşan Davud Yıldızı simgesi ne anlama gelir? Takı dünyasının popüler simgesinin anlamını meraklısı için araştırdık…

davud yıldızı ne anlama gelirBu şekli çoğumuz tanıyoruz. Kimimiz “Davud’un Kalkanı”, kimimiz “6 Köşeli Yıldız” kimimiz de “Süleyman’ın Mührü” olarak biliyoruz. Yüzyıllardır hayatımızın içinde olan bu dini figür, son yıllarda tasarım dünyasında da sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle takı dünyasında ve bilhassa da kolyeler ile hayatımızdaki yerini alıyor.  

Ortaçağ’dan beri Yahudi Yıldızı olarak bilinen Davud Yıldızı, Musevi inancıyla özdeşleşmiş bir figürdür. Adını, Antik İsrail’in kralı Davud’dan alır. İnanışa göre, altı köşesi ve ortası ile birlikte 7 rakamını simgeler. Bu rakam önemlidir çünkü Musevilik’te tanrının evreni 6 günde yarattığına, yedinci gün de dinlendiğine inanılır.İslamiyet’te Süleyman’ın Mührü

İslam dininde de geniş yer bulan figür, Müslümanlık’ta daha çok Süleyman’ın Mührü olarak anılıyor. Çünkü Hz.Süleyman’ın, yüzüğünde yer alan bu mühür ile rüzgara hükmettiğine inanılıyor. Bunun yanında Hz.Süleyman’ın bu yüzük sayesinde tüm hayvanlarla iletişim kurabildiğine de inanılıyor. Ayrıca, çeşitli Türk beyliklerinin bayraklarını süsleyen figür, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli alanlarda da sıkça kullanılıyor. Örneğin, Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağında bu simge yer alıyor. Osmanlı devleti döneminde yapılan camiler içerisinde de Davud Yıldızı motifine çokça yer veriliyor.

Hakkında onlarca efsane ve ilginç hikaye bulunan Davud Yıldızı, günümüzde koruyucu kalkan özelliği ile öne çıkıyor. Takı olarak takıldığında da, takan kişiye güç verdiğine inanılıyor.

Takıfoni’de yer alan Davud Yıldızı figürlü takılara buradan ulaşabilirsiniz.