Alışveriş sepetiniz boş!

Çift Başlı Kartalın Anlamı

Takı dünyasında ve özellikle erkek yüzüklerinde sıkça karşımıza çıkan Çift Başlı Kartal’ın anlamı nedir? Bu figür neyi simgeler? Hangi manalara gelir? Takı severler için minik bir derleme…

Neredeyse nazar boncuğu kadar eski, köklü bir geçmişe sahip olan Çift Başlı Kartal motifi, yüzyıllardır hayatımızda. Motifin kökeni, nerede nasıl ortaya çıktığı bilinmese de, hikayesi asırlar öncesine dayanıyor. Hitit ve Sümer uygarlıklarından bu yana çok çeşitli Anadolu medeniyetlerinde, Roma ve Bizans İmparatorlukları ile birçok Türk devletinde bu simgenin yaygın olarak kullanıldığı biliniyor.

Hala Popüler Bir Figürçift başlı kartal anlamı

Günümüzde de çeşitli spor kulüpleri ya da üniversitelerin amblemlerinde veya ülke bayraklarında kullanılan çift başlı kartal; çeşitli tasarım ürünlerinde de yaygın şekilde yer buluyor. Son dönemde en favori olduğu alan ise takı dünyası. Ve bilhassa da gümüş erkek yüzükleri.

Ululuk ve Hakimiyetin Sembolü

Kartal, genel olarak güçlü bir kuş olarak yüksekliği ve ululuğu temsil ediyor. Çift başlı kartal da gücün ve hakimiyetin sembolü olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamlı figür, beylerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Erkekler tarafından en çok tercih edilen Vav, Lale, Elif Vav ve Osmanlı Tuğralı yüzükleri, çift başlı kartal figürlü yüzükler takip ediyor.