Alışveriş sepetiniz boş!

Beyaz Altın Sararır mı?

Son dönemde “gerçek beyaz altın sararır mı?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Takı severler, kısa sürede sararmaya başlayan beyaz altın takıları için “acaba gerçek değil mi?” diye kaygılanıyor. Hal böyle olunca konuyu mercek altına aldık ve soruların yanıtlarını aradık…

beyaz altın sararır mıBeyaz Altın Nedir?

Öncelikle, çoğumuzun gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız beyaz altına biraz daha yakından bakarak başlayalım. Beyaz altın, sarı altın ile aynı özellikleri gösteren değerli bir metaldir. Sadece, beyaz rengi alabilmesi için içerisindeki alaşım farklılık gösterir. Bu yüzden içerisine gümüş, çinko, nikel gibi beyaz renk veren metaller ilave edilir.

18 Ayar ya da 14 Ayar Beyaz Altın

Altının ayarı, içerisindeki altın ve diğer metallerin oranına göre değişir. 18 ayar beyaz altın ile 14 ayar beyaz altında, farklı oranlarda altın bulunur. Örneğin 18 ayar beyaz altında %75 oranında altın yer alır. 14 ayar beyaz altında ise %58,30 oranında altın bulunur.

beyaz altın sarırma

Beyaz Altın Sararır

Altının kendine has sarı rengi ve beyaz altın içerisinde oranı nedeniyle, beyaz altın takılar hafif sarımsı renktedir. Bu sarılığı gidermek için beyaz altın takılar beyaz ve sert bir metal olan rodyumla kaplanır. Bu işlem takıya, çok daha beyaz hatta gümüş rengine yakın bir görüntü verir. Takıların uzun süreli kullanımı sonrasında ise bu kaplama 

aşınabilir ve sararma daha gözle görülür hale gelebilir. Bu nedenle, takılarınızda sararma oluştuğunda “acaba gerçek beyaz altın değil mi?” diye kaygılanmaya gerek yoktur. Gerçek beyaz altının, zaman içerisinde sararması normaldir.

Beyaz Altın Sararınca Ne Yapmalı?

Peki, beyaz altın takıların sararmaması için ya da sarardığında ne yapmalı? Özellikle altın yüzükler başta olmak üzere beyaz altın takıların ömrünü uzatmak için çamaşır suyu, deterjan ya da deodorant gibi kimyasallardan uzak tutmaya özen gösterin. Kullanmadığınız zamanlarda, takılarınızı bir kutu içerisine koyarak havayla temasını azaltın. Bunun yanında, sararma meydana geldiğinde takılarınızı kuyumcu ya da satın aldığınız merkezlere götürerek rodyum kaplamalarını yeniletin. Bu işlem, takılarınıza ilk günkü ışıltı ve şıklığını kazandıracaktır.

Takıfoni’de yer alan beyaz altın takıları buradan inceleyebilirsiniz.